Artalk.cz

Galerie prodlouží výstavy a plánují nové

Galerie a výstavní síně chtějí po zveřejnění plánu vlády na zmírňování opatření proti koronaviru pokračovat v započatých projektech. Některé velké výstavní projekty ale posouvají na příští rok. Podle návrhu vlády by se výstavy mohly otevřít 25. května. Zřejmě dále nebude možné pořádat vernisáže, protože stále by mělo platit omezení shromažďování více než 50 lidí najednou. Soukromé galerie vítají především možnost znovu otevřít a prodávat vstupné, které je z velké části zdrojem jejich příjmu.

Pro Národní galerii znamená zveřejnění termínu především možnost pokračovat v přípravě jejího letošního vrcholu, mezinárodní výstavy děl slavného malíře Rembrandta. Měla původně začít 17. dubna a trvat do konce srpna. Je závislá na množství zahraničních zápůjček, prodlužovat se ale zřejmě nebude moci, neboť by se po pražském uvedení měla přesouvat na další zahraniční zastávky. „Stávající výstavy budeme prodlužovat, pokud to půjde,“ sdělila ČTK mluvčí galerie Eva Sochorová.

Na svůj výstavní plán naváže také centrum současného umění DOX, které plánuje, že otevře k 1. červnu. „Tedy za předpokladu, že se nám podaří překonat současnou finančně velmi obtížnou situaci,“ řekla ČTK mluvčí centra Hana Janišová. „Výstavní plán upravujeme, abychom umožnili návštěvníkům zhlédnout i výstavy, které jsme uzavřeli, tedy výstavu Jiřího Davida Jsem tady a Galegion. „Zahraniční spolupráce s umělci za současné situace, kdy není jasné, za jakých podmínek bude umožněno cestování, prakticky nelze naplánovat a celý program DOXu se letos významně změní,“ dodala.

Náklady na provoz celého centra DOX se pohybují v milionech korun měsíčně. „Zatímco příjmy z našich vlastních činností, tedy ze vstupného a pronájmů klesly o 100 procent, náklady na provoz lze redukovat jen minimálně – asi o 25 procent,“ přiblížila situaci organizace.

V řádech milionů korun sčítá zatím škody Muzeum Kampa, které plánuje prodloužit výstavy Jana Merty a Jana Wojnara zahájené na jaře. „Ale plánovanou velkou letní výstavu pařížské módy ze soukromých sbírek, která je pro naše muzeum velmi nákladným projektem, odložíme o jeden rok. Místo toho budeme ukazovat naše aktuální přírůstky a významná díla ze sbírky Medy Mládkové,“ řekl dnes ČTK předseda správní rady Nadace Jana a Medy Mládkových Jiří Pospíšil.

Věří, že vláda pomůže kompenzacemi i soukromým subjektům v kultuře, tedy nejen galeriím, ale i třeba divadlům. V případě Muzea Kampa, kde vstupné tvoří největší část rozpočtu instituce, se domnívá, že napříště bude přinejmenším omezena akviziční činnost a některé výstavy se uskuteční ve skromnější podobě.

Teprve o 14 dní později po galeriích by se podle současného plánu vlády měla otevřít divadla – zřejmě ale dál bude platit zákaz větší koncentrace lidí než 50 najednou. „Uděláme vše proto, abychom od 8. června otevřeli v omezeném režimu divadlo návštěvníkům. Máme přichystáno několik variant řešení, záležet bude na tom, jak se bude situace vyvíjet,“ řekla dnes ČTK mluvčí Divadla pod Palmovkou Markéta Hanušová. „Jsme připraveni hrát jak na malé, tak na velké scéně, bude ovšem záležet na tom, co nám vláda a korona dovolí. Aktuálně se v tomto čase věnujeme v divadle údržbě techniky nebo opravám, které bychom jinak za provozu nemohli realizovat,“ doplnila.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *