Artalk.cz

TZ: Jindřich Štreit

Jindřich Štreit / Ze tmy ke světlu / Městská galerie Panský dvůr / Veselí nad Moravou / od 9. 3. 2020

Virtuální prohlídka je k nalezení na webu galerie.

Moravský fotograf Jindřich Štreit je zapsán v dějinách české fotografie takřka 40 let, pozornost získali v 80.letech 20.století jeho fotografie vesnic na Bruntálsku, kde žil. Drsné a zároveň velmi citlivé zobrazení reality bez příkras neostalo tehdy bez povšimnutí a stal se nejspíš jediným českým fotografem, který byl vězněn nejen za publikovanou tvorbu ale také za nikdy nezveřejněné negativy. Jindřich Štreit vydal množství knih, byl o něm natočen dokumentární film a patří v současnosti mezi světově uznávané fotografy. Do Veselí nad Moravou přichází představit cyklus barevných fotografií s nevšední tematikou vězeňské duchovní péče „Ze tmy ke světlu“.

Vernisáž proběhne v neděli 8. března v prostorách Městské galerie za účasti autora s krátkým hudebním doprovodem písničkáře Noslávy v 17 hodin. Výstava potrvá do 19. dubna 2020.

Autor k výstavě Ze tmy ke světlu napsal:  „Nikdo z nás nesejme to, čím jsme se provinili. Jediná cesta je přiznání, pokání a prosba o odpuštění. Ne každý má možnost navštěvovat věznice, být s vězni a kaplany, zúčastnit se bohoslužby a přinést o tom svědectví. Život mi nabídl poznání duševního stavu, který jsem zde zachytil. Jestliže prožiji tak silné emoce, snažím se je pochopit, ztvárnit a předat. Uvědomil jsem si, jak potřebná a zároveň náročná je tato služba. Děkuji za poodhalení jiného světa, za vstřícnost a důvěru.“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *