Artalk.cz

Příjemci dotací na umění mají sdělit MK, zda a kdy projekty budou

Ministerstvo kultury vyzvalo všechny letošní příjemce grantů na živé umění a na podporu národnostních menšin, aby uvedli, zda a jak se jejich projekty uskuteční v původně plánovaných termínech, nebo se budou muset kvůli nouzovému stavu v ČR posouvat. Úřad to uvedl na svém webu. Příjemci dotací z oblasti neziskového sektoru, kteří dostávají dotace na projekty hudební, divadelní, výtvarné či literární, upozorňují, že jim vládní opatření v boji proti koronaviru znemožní počítat s tržbami, na nichž jsou často existenčně závislí.

Ministerstvo kultury České republiky, foto: Wikimedia Commons, autor: Hynek Moravec

Již po několika dnech, kdy v Česku platila první omezující opatření, nezávislí umělci navrhovali možnosti, jak by jim stát mohl pomoci. K nim patřil i požadavek na to, aby bylo možné posunout termíny naplánovaných projektů a přesto tak dodržet podmínky dotací. Soukromá a nezávislá divadla a další umělci podle svých odhadů zatím mohou přijít o statisíce až miliony korun.

„Kulturní organizace jsou bytostně odkázány na přítomnost publika. Pokud by opatření trvala dlouhodobě, bude ohrožena ekonomika nejen neziskového sektoru, ale celého kulturního průmyslu, který je i tak dlouhodobě podfinancovaný,“ uvedla již dříve Asociace nezávislých divadel.

Asociace připomíná, že rozpočtová kapitola MK stále nedosahuje jednoho procenta státního rozpočtu, jak mnozí lidé z kultury požadují a politici léta slibují. Rozpočet ministerstva na rok 2020 činí 15‚25 miliardy korun. „Z toho je na živé umění (hudba, divadlo, tanec) určeno 177,45 milionu korun, což je 1,16 procenta z rozpočtu ministerstva a 0,0109 procenta ze státního rozpočtu. Přínos kultury do HDP je přitom dlouhodobě přes dvě procenta, uvádí asociace.

Většina uměleckého, technického i manažerského personálu v sektoru nezávislých divadel s ohledem na charakter práce nepracuje v zaměstnaneckém poměru. „Důvodem je zároveň fakt, že grantové financování není v naší zemi na takové úrovni, aby umožnilo aktivní zaměstnaneckou politiku. Příjmy těchto pracovníků jsou tedy přímo úměrné počtu odehraných akcí. Hrozí tak reálná možnost, že se celá tato sociální skupina ocitne zcela bez prostředků,“ uvedla asociace.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *