Artalk.cz

16. 3. 2020 / Vernisáž výstavy Bronislava Šnajdrová: Linie a plochy, obrazy

Vernisáž výstavy Bronislava Šnajdrová: Linie a plochy, obrazy / Galerie Optika Zlín / Zlín / 16. 3. 2020

Bronislava Šnajdrová a její obrazová tvorba nejsou přepisem zvolené předlohy. Ta je jen východiskem k volným parafrázím v jejich úsporné zkratce a znovu v jasné barevnosti. Nejsou to pro ni jenom skvrny, tvary a barvy, vrstvy anebo plochy a kroužky, ale i nekonečná hra světla, rychlost a pomalost tahu štětce, barevná skladba celku, ať čistý tón vedle tónu nebo třeba zelená na fialové. Je to čirá radost z malování, a ta je tu rozhodující. (z textu Jiřího Valocha)

Autorka patří k těm, kdo stvrzují, že je to sféra stále živá a nosná. Její v podstatě lyrický přístup, umělkyni samozřejmě nepřivedl k nějaké formě neokonstruktivismu, ten by asi byl pro ni příliš neosobní, ale „naopak“ ke spontánnímu, tak říkajíc rukopisnému traktování, ovšem velice jednoduchých, skoro bychom mohli říci minimalistických geometrických forem.

Výsledkem jsou obrazy, které obohacují celou škálu české malby o výraznou hodnotu, která je dnes již závažným a nezaměnitelným přínosem nejen olomoucké scéně, ale celé české vizuální kultuře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *