Artalk.cz

Květa Pacovská bude uvedena do Síně slávy českého designu

Do Síně slávy českého designu vstoupí letos na jaře výtvarnice Květa Pacovská. Ocenění za celoživotní přínos oboru jí udělí organizátoři cen Czech Grand Design, jejichž letošní laureáti budou vyhlášeni 24. března v Praze. Jedenadevadesátiletá grafička, ilustrátorka a pedagožka Pacovská se tak připojí k osobnostem jako Bořek Šípek, Zdeňka Bauerová, Václav Cigler, Jan Kaplický nebo Jiří Šalamoun, kteří byli do Síně slávy uvedeni v předchozích letech. ČTK to dnes za pořadatele cen sdělila Barbora Švehlová.

Tvorba Květy Pacovské zahrnuje řadu rozličných forem od obrazů, prostorových soch-objektů, kreseb, instalací až po experimentální autorské knihy. Její knihy byly často vydávány a oceňovány v zahraničí, malba a sochy Pacovské jsou vystaveny v muzeích a galeriích po celém světě. Za svoji práci získala mnoho cen a uznání.

Pacovská se narodila v roce 1928 v Praze. Vystudovala Státní grafickou školu, po které absolvovala na Vysoké škole uměleckoprůmyslové u profesora Emila Filly. Ačkoliv jejím oborem byla monumentální malba, její tvorba v sobě prolíná řadu disciplín.

Od 50. let se Pacovská věnuje knižní ilustraci. První knihy vytvářela a ilustrovala pro své syny. „Pak přišly oficiální knižní zakázky, které zprvu chápala jako prostředek živobytí, postupem času nad nimi ale začala uvažovat komplexněji, jako o architektuře a kompletním objektu,“ popsala novinářka a kurátorka Danica Kovářová, členka Akademie designu ČR. Postupně dospěla Pacovská až k obrázkové knize, která přestala být pouhým nosičem informace, ale stala se autonomním uměleckým objektem.

Design a umění hraje významnou roli i v životě ostatních členů její rodiny. Životním partnerem Pacovské je umělec a grafický designér Milan Grygar, synové Štěpán a Ondřej se věnují fotografii a grafickému designu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *