Artalk.cz

TZ: Tomáš Němec

Tomáš Němec / kurátoři: Viktorie Chomaničová, Ondřej Mrázek, Jan Nový / Galerie Činoherního studia / Ústí nad Labem / 15. 2. 2020 – 22. 3. 2020

Cyklus výstav pokračuje lechtivými malbami osobitého malíře Tomáše Němce.

Činoherní studio v letošní sezóně uvede pět nových her. Každá premiéra bude doprovázena vernisáží výstavy. Čtvrtou, předposlední letošní premiérou bude hra Funny Games, jež je volnou adaptací stejnojmenného Hanekenova filmu z roku 1997. Premiéru ozvláštní vernisáž maleb, převážně mužských aktů, ale i krajiny a zátiší, z ateliéru osobitého pražského malíře Tomáše Němce ( *1986).

Haneke se ve své hře nebojí odkrývat ty stránky lidské povahy, jež by měly zůstat skryté. Motiv odkrytí a studia člověka v jeho vnější i vnitřní poloze je mostem, který spojuje Hanekeho tvorbu s malířským přístupem Tomáše Němce, úspěšného malíře ze současné aktivně tvořící generace, pro něhož je médium malby neodmyslitelnou součástí života. „Vždy jsem maloval více než ostatní“ říká pokorně autor. Díky píli a neotřelému způsobu pohledu na svět si tak velmi záhy vytvořil svébytný a originální autorský rukopis. Tomáš Němec je malířem klasických námětů – tedy krajiny, zátiší a figury. Předmětem jeho zájmu je především člověk a to nejen v jeho fyzické, častokrát ničím nezakryté, podobě. Stejně silným inspiračním zdrojem pro jeho tvorbu je také prostředí, ve kterém se autor či jeho modelové pohybují. To o něm dokáže mnohokrát vypovědět mnohem více, než vlastní podobizna.

O výstavu, která nese jméno autora – Tomáš Němec, se postarají studenti druhého ročníku Kurátorských studií Fakulty umění a designu UJEP, kteří v letošní sezóně spojili své kreativní síly s Činoherním studiem v Ústí nad Labem.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *