Artalk.cz

TZ: Eliška Hamajdová

Eliška Hamajdová / HOLLYWOOD a BarandOFF / Galerie Ahoj Nazdar Čau / Liberec / 15. 2. – 16. 4. 2020

Stěžejním médiem Elišky Hamajdové je figurativní malba a malba prostředí. Místa, o která se zajímá, vycházejí z intimity a vztahu jedince k danému prostředí. Výčet jejich témat zachycuje prostředí nočních barů a ulic, osobní zpovědi, obrazy malované dle autorčiných starých rodinných fotografií až po Obrazy obrazem české domácnosti, což je série obrazů zaměřující se na ústřední motiv našich obývacích pokojů, kterým jsou pohovky, gauče a sedací soupravy a jejich blízká okolí s pitoreskní atmosférou, kterou jim každý, ať už z jakýchkoli sociálních vrstev může dát a Eliška ji bravurně zachycuje.

Pro galerii Ahoj Nazdar Čau Eliška namalovala site-specific obrazy HOLLYWOOD a BarandOFF. Diptych HOLLYWOOD a BarandOFF je figurativní akrylová malba, která odkazuje jednak na již nefungující prostor baru BarandOFF, který se nacházel v budově kina Varšava, tak na samotné kino zobrazením postav z oblíbených filmů hollywoodské produkce. Tyto skuteční i smyšlení lidé se setkávají pospolu v baru, který již neexistuje.

Eliška tímto dílem chce poukázat na rozklad a pomíjivost ve společnosti, na skutečnost i fikci, či na paradox lidské existence – jak zobrazením na obrazech, tak výběrem témat filmů.

Eliška Hamajdová žije a pracuje v Liberci, je lektorkou kresby a malby a externě spolupracuje v edukativních programech pro Oblastní galerii Liberec. Studovala SUPŠ v Praze obor Užitá malba a později na TUL na Fakultě umění a architektury, obor Vizuální komunikace (doc. Stanislav Zippe) a poté na oboru Design prostředí (prof. Dr. Ing. arch. Bořek Šípek, prof. Mgr. Jaroslav Brabec, Mgr. Leona Matějková) tamtéž.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *