Artalk.cz

13. 2. 2020 / Přednáška Michal Gabriel: Od dláta k digitálnímu dlátu

Přednáška Michal Gabriel: Od dláta k digitálnímu dlátu / Galerie Václava Chada / Zlín / 13. 2. 2020 v 17:00

Tvorba Michala Gabriela ( *1960) je inspirována figurou, exotickou florou a faunou. Přestože několikrát mění tvarosloví svých děl, je patrný i materiálový posun a objevují se nové kontexty či souvislosti, stále v jeho tvorbě zůstává soustředěnost, metaforičnost i lyrika. Je zde přítomna a dobře patrna tvůrčí vytrvalost, s níž se přibližuje k danému nebo zvolenému tématu, a to téměř až k významově baroknímu spojení a vyjádření vztahu: socha a příroda. V průběhu tvorby vytváří sochy ze dřeva, bronzu a v posledním období také laminátu čili polyesterové pryskyřice, případně z různobarevných umělých hmot jako ABS (akrylonitril-butadien-styren) , na jejichž povrchu vznikají originální struktury ze žaludových čepiček, broskvových pecek, burských a vlašských ořechů. V posledních letech se objevuje též nerezová ocel (Koně, Žralok, Zvíře-šelma).

Michal Gabriel rád experimentuje s materiálem a hledá v této oblasti nové možnosti pro svou tvorbu. Přivádí ho k využívání a uplatňování nejmodernějších technologií. Za pozoruhodné lze považovat tvorbu plastik, které vznikají 3D technologií. Ty umožňují opakování a zmnožování či různé deformace tvarů. Sám lapidárně vysvětluje tento postup jako cestu od sochařského dláta k dlátu digitálnímu, kterou detailně rozvíjí v tvorbě a také svém pedagogickém působení na FaVU či při příležitostných odborných přednáškách.

Jedinečnou součástí výstavy v Galerii Václava Chada je i venkovní instalace. Před zlínským zámkem naleznete sedmimetrového Ocelového žraloka, kterého laskavě zapůjčila a přiveze přímo z festivalu Nord Art Büdelsdorf v Německu firma KASPER KOVO s.r.o. Další Ocelové zvíře umístěné v prostorách zlínského zámku bude střežit vstup na vernisáž a výstavu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *