Artalk.cz

SJCH hodnotí ekologickou proměnu loňské finální výstavy Ceny Jindřicha Chalupeckého

Solární panely, které v Brně napájely výstavu finalistů Ceny Jindřicha Chalupeckého 2019, splnily svůj účel. Expozice trvala 116 dní, jen jednou vedl výpadek energie k dočasnému uzavření výstavy, oznámila dnes ČTK mluvčí Moravské galerie Michaela Paučo. Panely nechala galerie instalovat v sousedství Pražákova paláce, v prostoru budoucího koncertního sálu.

Výstava skončila před týdnem. Vidělo ji 5797 lidí, což je zatím nejvyšší návštěvnost finálových prezentací Ceny Jindřicha Chalupeckého v Brně.

Organizátoři ze Společnosti Jindřicha Chalupeckého i Moravské galerie hodnotí pozitivně nejen návštěvnost, ale i to, že se obě instituce učily přehodnotit své přemýšlení nad jinak běžným provozem výstavy. Aby se ušetřilo co nejvíce energie, omezila galerie přívod tepla nebo snížila intenzitu osvětlení. V době nedostatku sluneční energie jedna z vystavujících umělkyň prezentovala své video po několik dní na tabletu namísto velkoformátové projekce.

„Je pravděpodobné, že svět umění bude v budoucnu muset podnikat mnohem radikálnější kroky než vyměnit papír na pozvánky na výstavu za ekologičtější variantu. Skrze loňský ročník Ceny Jindřicha Chalupeckého jsme si dovolili udělat viditelné gesto, které mohlo svým způsobem přispět k narůstajícímu veřejnému zájmu o tuto problematiku,“ uvedla Karina Kottová, ředitelka Společnosti Jindřicha Chalupeckého.

Vítězem prestižní Chalupeckého ceny pro mladé umělce za rok 2019 se v prosinci stal sedmadvacetiletý Andreas Gajdošík, absolvent Ateliéru intermédií na Fakultě výtvarných umění Vysokého učení technického v Brně. Umělec, který v tvorbě dlouhodobě kombinuje programátorské schopnosti se sociální a politickou angažovaností, je známý především projekty zveřejněnými ve virtuálním prostoru.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *