Artalk.cz

TZ: Josef Zlamal

Josef Zlamal / Stalo se za bílého dne / Galerie Černá labuť / Praha / 29. 1. – 12. 3. 2020

Stalo se za bílého dne. Tak se jmenuje výstava respektovaného zástupce mladé výtvarné generace Josefa Zlamala, která bude od 29. ledna přístupná veřejnosti v galerii Černá labuť. Zlamalovy kresby a obrazy dokážou vést vzrušující a srozumitelný dialog napříč časem i kulturními tradicemi a zaujaly již sběratele i kurátory v mnoha zemích Evropy, Asie i Ameriky. Jeho kořeny v německo-české umělecké rodině předurčují pochopení přesahu zeměpisných a kulturních daností, stejně tak potřebu intenzivní komunikace napříč jazyky, kulturami a plynoucím časem. „Své náročné kresebné dílo neuzavírá do sebe, ale otevírá ho k otevřenému dialogu s jinými tvůrci, se kterými ho pojí ideové i formální souvislosti,” vysvětluje kurátor Martin Dostál a dodává: „Za hlavní výrazový prostředek si zvolil figurální kresbu, která svou expresí a exaltovaností nezapře výrazné odkazy, parafráze a citace pozdněgotického umění německé a vlámské provenience, včetně Hieronyma Bosche či Pietera Bruegela.“ 

V dalších plánech Josefa Zlamala nalezneme odkazy ke komiksu, k německému expresionismu či k němému filmu a filmu noir, nechybí ani vztah k postmoderním vyprávěním a uměleckým strategiím od 90. let minulého století po současnost. Autor pracuje i s inspiracemi literárními a dramatickými, jmenujme Friedricha Dürrenmatta (odtud i název výstavy v Galerii Černá labuť), Thomase Bernharda nebo Karla Čapka. V posledním období se do popředí dostává i barva i optimističtější témata.

Expozice je přístupná od 29. ledna do 12. března 2020. Prohlídky jsou možné ve všední dny od 10 do 17 hodin a o víkendech od 14 do 18 hodin.  Galerie Černá labuť se nachází v osmém patře budovy Na Poříčí 25. Více informací na www.cernalabut.cz.

Josef Zlamal studoval translatologii na Karlově univerzitě v Praze a dva roky na výtvarné akademii v Brémách. Výrazně na sebe upozornil na výstavě Art from the Heart 2015 v Šanghaji, kde získal řadu užitečných kontaktů. Na veletrhu Drawing Now Paris 2018 byly jeho práce vyhlášeny objevem roku. Za zlomový moment považuje také umístění svého díla přímo mezi obrazy Lucase Cranacha a Hanse Baldunga Griena v Museum der bildenden Künste Leipzig. Se sochařem Richardem Štiplem, vystavovali společně v Paříži, Basileji, Madridu, Mexiko City, Miami nebo Pekingu. Od roku 2016 působí především ve Švýcarsku, odkud se mu daří oslovovat výstavní síně i sběratele v Německu či ve Francii. V současné době spolupracuje a vystavuje také se svojí partnerkou, módní návrhářkou Andreou Vytlačilovou.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *