Artalk.cz

21. 1. 2020 / Diskuze New city, same needs s Jayem Osgerbym

Diskuze New city, same needs s Jayem Osgerbym / Centrum architektury a městského plánování CAMP / Praha / 21. 1. 2020 v 10:00

Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze ve spolupráci s Centrem Architektury Městského plánování (CAMP) připravily diskuzi a workshop zabývající se palčivými tématy veřejného prostoru. Kromě studentů UMPRUM, předních českých odborníků na akci vystoupí i britský designér Jay Osgerby, který se zabýval obdobnou problematikou Londýna.

Prostředí kolem nás se neustále mění, a aby život byl příjemný a udržitelný, je potřeba na tyto změny reagovat. Z tohoto důvodu studenti Ateliéru produktového designu UMPRUM, který vedou designéři Michal Froněk a Jan Němeček, začali na základě diskuze s Hlavním městem Prahou připravovat rešerše několika palčivých témat. Patří sem sociální zařízení ve veřejném prostoru, bezpečnostní zábrany a především opatření k vypořádání se s klimatickými změnami ve městě. Studenti sledovali aktuální stav v Praze i dalších evropských městech a pokusili se navrhnout nové cesty ke zlepšení.

Na základě jejich zjištění a postřehů, je připravena diskuze New city, same needs, která by vnesla pohled z oblasti designu a provedení prostor a dodala nápady, které by mohly tyto problémy pomoci řešit. Aby se mohly jejich postřehy posunout dále z oblasti akademické debaty k již konkrétním úkolům a plánům, přizvali si k prezentaci v CAMPu odborníky z různých oborů.

Hlavním hostem a spolumoderátorem debaty je britský designér Jay Osgerby z londýnského studia Barber Osgerby. Ten mimo jiné představí svůj projekt Forecast. Jedná se o rozměrnou větrem poháněnou kinetickou instalaci, kterou pro první londýnské bienále designu připravil se svým kolegou Edwardem Barberem ve spolupráci s V&A muzeem.
Dalšími hosty a účastníky diskuze budou Jan Lukačevič z Akademie věd, filosof Robin Kopecký z Přírodovědecké fakulty UK, David Karásek z firmy mmcité.

„Neočekáváme, že by New city, same needs přinesla konkrétní, ihned aplikovatelná řešení. Bereme ji v tuto chvíli jako akademickou debatu, která nám pomůže formulovat další, již konkrétní úkoly, které bychom se studenty v následujících semestrech rádi řešili. Věřím, že tyto naše aktivity otevřou dveře k aktivní spolupráci s hlavním městem Prahou a třeba i následnému uvedení do skutečnosti“, říká vedoucí ateliéru produktového designu Michal Froněk, který workshop a diskuzi o tématech veřejného prostoru inicioval.

Vstup zdarma, rezervace míst v síti GoOut. Rezervace místa končí 5 minut před začátkem akce, poté budou místa nabídnuta návštěvníkům bez vstupenky a to až do naplnění kapacity sálu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *