Artalk.cz

TZ: Pavla Malinová

Pavla Malinová / Vztahotvary / Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně / Zlín / 4. 12. 2019 – 16. 2. 2020

V prosinci Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně představí tvorbu Pavly Malinové, která patří mezi výrazné umělce současné mladé generace. Výstava s názvem Vztahotvary se zaměří především na její díla z posledních let. Zahájena bude vernisáží 3. prosince v 17 hodin a k vidění bude v prvním podlaží budovy 14 do 16. února 2019. 

Výstava se zaměří především na tvorbu Pavly Malinové z let 2016-2018. „Výstava volně chronologicky navazuje na její prezentaci ve valašskomeziříčské galerii Sýpka Úd vé hlavy, která jí byla uspořádána jako laureátce ceny Rudolfa Schlattauera v roce 2015. Letos se pak Pavla Malinová dostala mezi finalisty prestižní Ceny Jindřicha Chalupeckého.
Její nominace jen potvrzuje, o jak výraznou současnou malířku jde.“ uvádí kurátor výstavy Ivan Bergmann.

Jejím obrazům často dominují légerovsky poetické figury, zasazené do emotivních světů, plných ambivalentních symbolů, fyzického i duševního napětí. Styl malby je, aniž by cokoliv ztratil na své aktuálnosti, ovlivněn modernismem 1. poloviny 20. století i archaickými kulturami. Autorka pracuje s bohatou barevností. Užitím pastózních přechodů i kombinací různých textur podtrhuje silnou vizualitu a ve výsledku i specifickou vnitřní duchovnost svých děl.

Pavla Malinová (*1985) se narodila ve Vsetíně, žije a pracuje v Praze. Absolvovala Fakultu umění Ostravské univerzity v ateliéru malby II Františka Kowolowského. „Krajská galerie dlouhodobě sleduje výrazné umělce, kteří jsou spjati se Zlínským krajem, jejichž hranice svým významem překročili a postupně je představovat zdejší veřejnosti“, dodává Ivan Bergmann.

Výstavu v Krajské galerii výtvarného umění ve Zlíně můžete navštívit až do 16. února 2020. Zároveň se veřejnost může zúčastnit komentovaných prohlídek s kurátorem výstavy, které se konají 7. 1. a 4. 2. vždy v 17 hodin. Více informací na www.galeriezlin.cz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *