Artalk.cz

15. 1. 2019 / Luciera a Feldmana hraje Lorenz

Luciera a Feldmana hraje Lorenz / PLATO Ostrava / Ostrava / 15. 1. 2019 v 18:30

Sólový koncert violoncellisty Matthiase Lorenze (Drážďany) uvádějící Alvina Luciera a Mortona Feldmana. V úvodu komentář Petra Bakly o těchto dvou legendách americké avantgardy.

Program:

Alvin Lucier: Glacier (2001)
Morton Feldman: Intersection 4 (1953)
Morton Feldman: Projection 1 (1950)
Charlotte Seither: krü (2018)
Albrecht Kunze: Schatten 2/4/5 (1992)

Hraje Matthias Lorenz, violoncello.
18.30
Petr Bakla o Lucierovi a Feldmanovi

Hudba se musí slyšet. Ovšem o hudbě Alvina Luciera, který se rád odvolává na „No ideas but in things“ Williama Carlose Williamse, si lze docela dobře také vyprávět – ty ideje si přímo říkají o to, být pojmenovány, chtějí, abychom o nich přemýšleli, a tedy používali slova. S Mortonem Feldmanem je to složitější – John Cage mu snad jednou vyčetl, že se příliš zabývá krásou, že je estét. Faktem je, že kolem Feldmana krouží spíše většinou notoricky známé historky a sama jeho hudba slovům uniká snáze než Lucierova. Ale mluvit (protože přemýšlet) se dá a má o všem. Začneme konstatováním, že tyto dvě legendy americké hudební avantgardy spojuje výjimečná citlivost vůči materiálu. Hned si však budeme muset povědět, co to ten materiál je!
Matthias Lorenz (1964) studoval hru na violoncello na akademii ve Franfurtu nad Mohanem. Ve své práci se soustředí – jako teoretik i interpret – na soudobou hudbu. Díky svým sólovým vystoupením a rozhlasovým nahrávkám procestoval celou Evropu. Od roku 1996 se účastnil tří produkcí Frankfurtského baletu (s choreografem Billem Forsythem). Také se příležitostně podílí na rockových, popových a elektroakustických projektech. V roce 2001 založil elole-pianotrio a od roku 2003 je členem drážďanského ansámblu courage. Od roku 2011 hraje v Ostravské bandě.


Foto: Rolf Schoellkopf

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *