Artalk.cz

Britskou výtvarnou Turnerovu cenu si rozdělili všichni nominovaní

Nejprestižnější britské výtvarné ocenění, Turnerovu cenu, si mezi sebou po dohodě rozdělili všichni čtyři nominovaní finalisté. Tímto gestem chtěli ukázat jednotu v době politické krize, informovala dnes britská média. Letošní Turnerovu cenu tedy mají Helen Cammock a Tai Shani z Británie, Kolumbijec Oscar Murillo a Lawrence Abu Hamdan z Jordánska. Na úterní ceremonii v přímořském anglickém městě Margate porotce požádali, aby mohli cenu převzít společně.

Laureáti a laureátky letošní Turner Prize: (zleva) Oscar Murillo, Tai Shani, Helen Cammock a Lawrence Abu Hamdan. Foto: Stuart C. Wilson

V této době politické krize v Británii a velké části světa cítíme silnou pohnutku využít příležitosti učinit z ceny kolektivní prohlášení,“ uvedli výtvarníci v dopise adresovaném porotě.

Porota s návrhem souhlasila a ocenění dotované 40.000 librami (zhruba 1,2 milionu korun) rozdělila rovnoměrně mezi všechny čtyři.

Čtveřice umělců v dopise rovněž uvedla, že tvoří umění o společenských a politických problémech“, a zdůraznila, že by pro ně bylo problematické, kdyby byli stavěni proti sobě s nevysloveným závěrem, že dílo jednoho je důležitější, významnější nebo hodnější důvěry než dílo ostatních“.

Umělci uvedli, že se chtějí vyslovit v době poznamenané vzestupem pravice a obnovou fašismu v éře nepřátelského prostředí konzervativců“. Izolace a vyloučení jsou zbraněmi tohoto nepřátelského prostředí. Proti tomu se snažíme postavit tímto symbolickým gestem soudržnosti,“ uvedla podle BBC čtveřice výtvarníků, kteří se před finální nominací na Turnerovu cenu navzájem neznali.

Turnerova cena se vyhlašuje od roku 1984 a je považována za nejvýznamnější britské ocenění v oblasti výtvarného umění. Každoročně je udělována za mimořádnou výstavu umělce narozeného nebo pracujícího v Británii. Cenu v minulosti získali například Damien Hirst, Grayson Perry či Steve McQueen.

Duch pospolitosti byl patrný také při udílení letošní literární Bookerovy ceny za nejlepší anglicky psané beletristické dílo, připomíná agentura Reuters. Cenu v říjnu dostaly společně Kanaďanka Margaret Atwood a Britka Bernardine Evarist, což porota zdůvodnila tím, že se nemohla shodnout na jediném laureátovi.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *