Artalk.cz

Dílo Mistra vyšebrodského oltáře se vydražilo za 158 milionů Kč

Středověký obraz z dílny Mistra vyšebrodského oltáře se dnes na aukci ve Francii prodal za 6,2 milionu eur (přes 158 milionů korun), což je nejvyšší částka zaplacená za dílo české provenience na zahraniční aukci v posledních desetiletích. Před dražbou se cena odhadovala na 400.000 až 600.000 eur (10,2 milionu až 15,3 milionu korun), konečná částka se však po dramatickém přihazování v aukční síni v Dijonu vyšplhala na více než osminásobek. O obraz nazvaný Trůnící Panna Marie s dítětem měla zájem i česká Národní galerie, nakonec jej ale nezískala, uvedla mluvčí českého ministerstva kultury Michaela Lagronová. Novým majitelem je podle agentury AFP Metropolitní muzeum v New Yorku.

O nově objevenou cennou malbu ze 14. století se během dražby strhnul velký souboj a cena se rychle zvyšovala. Nakonec licitátor poklepal kladívkem ve chvíli, kdy částka dosáhla pěti milionů eur. Nový majitel ovšem zaplatí za obraz po započtení 24procentní aukční přirážky ještě o 1,2 milionu eur více.

Novým vlastníkem obrazu se stalo Metropolitní muzeum v New Yorku, pro nějž malbu vydražila galerie Benappi Fine Art, uvedla agentura AFP. „Mluvil jsem se zástupkyní Metropolitního muzea a řekla, že byli připraveni jít v případě potřeby ještě výše,“ řekl zpravodaj České televize Jan Šmíd, který aukci sledoval na místě. České instituce v aukci neuspěly. „Je nám to líto… cena ale podle ministerstva neodpovídá reálné hodnotě,“ uvedla Lagronová.

Obraz malovaný temperou na dřevě byl dlouhá léta v domě dijonské rodiny, která neměla tušení, že se mezi nimi po generace dědí dílo jednoho z nejvýznamnějších českých představitelů vrcholné gotiky. „Majitelé obraz považovali za obyčejný dekorativní panel a chtěli ho prodat společně s nepříliš hodnotnými stříbrnými předměty a koupelnovým nábytkem,“ popsal šťastný objev znalec Hugues Cortot z aukční síně, která dražbu hostila.

„Jsme hrdí a šťastní, že jsme ukázali, že díla takové hodnoty se mohou v regionu prodávat mezinárodním muzeím, což v zahraničí zvyšuje vliv francouzského trhu s uměním,“ citovala po aukci Cortota agentura AFP. „Trvalo nám čtyři měsíce, než jsme s jistotou dokázali určit autora. Pro francouzský trh i pro nás je určitým posvěcením našich snah to, že do srdce Burgundska přijelo nakoupit Metropolitní muzeum,“ dodal odborník na staré mistry Eric Turquin.

Fakt, že dražená malba je dílem anonymního českého malíře vrcholné gotiky Mistra vyšebrodského oltáře potvrdili i čeští experti, včetně pracovníků Národní galerie a Ústavu dějin umění Akademie věd. Anonymní malíř byl pojmenován podle svého nejvýznamnějšího díla – devíti deskových maleb na hlavním oltáři v klášterním kostele cisterciáků ve Vyšším Brodě.

Dnes prodaná malba zobrazuje Pannu Marii oděnou v modrém šatu a zlatém plášti, která na rukou drží Krista. Ten se jednou ručkou chytá za nohu a druhou tiskne palec madony. Podle odborníků je podobné přirozené gesto na obrazech z poloviny 14. století výjimečné.

Komentáře

  • Jiri David

  Středověký obraz z dílny Mistra vyšebrodského oltáře se dnes na aukci ve Francii prodal za 6,2 milionu eur (přes 158 milionů korun), což je nejvyšší částka zaplacená za dílo české provenience na zahraniční aukci v posledních desetiletích. Před dražbou se cena odhadovala na 400.000 až 600.000 eur (10,2 milionu až 15,3 milionu korun), konečná částka se však po dramatickém přihazování v aukční síni v Dijonu vyšplhala na více než osminásobek. O obraz nazvaný Trůnící Panna Marie s dítětem měla zájem i česká Národní galerie, nakonec jej ale nezískala, uvedla mluvčí českého ministerstva kultury Michaela Lagronová. Novým majitelem je podle agentury AFP Metropolitní muzeum v New Yorku….

  a to bylo pred nedavnym casem vsude kecu a moralistnich uvah i na Artalk.cz, jak je ten prvni a vetsi deskovy obraz Mistra vysebrodskeho oltare predrazeny atd., viz: …Poslanec Martin Baxa interpeloval v této záležitosti ministra kultury Staňka. Někteří členové komise ISO, jmenovitě Nikolaj Savický a Vít Vlnas, začali otevřeně vystupovat proti stanovené ceně této akvizice. Naproti tomu jiní – Jan Royt, Ivo Hlobil a Jiří Kuthan – iniciativně napsali dopis přímo premiéru Babišovi, kde vyzdvihují důležitost nové akvizice i za stanovenou cenu a požadují její realizaci…boze, velka ubohost, ktera mela slouzit pouze k dehonestaci J.Fajta a Mariuse Winzelera….

  • Vít Vlnas

  Pane Davide,
  Už mě nebaví uvádět na pravou míru nesmysl, který svého času kdosi neznámo proč pustil do oběhu, ale pro Vás znovu a pokud možno jasně a srozumitelně: V DOBĚ, KDY KOMISE ISO JEDNALA O POŽADAVKU NG NA NÁKUP DESKOVÉHO OBRAZU ZVĚSTOVÁNÍ PANNY MARIE, JSEM NEBYL ČLENEM TÉTO KOMISE A NEMOHL JSEM TUDÍŽ ANI „OTEVŘENĚ VYSTUPOVAT“ PROTI ČEMUKOLIV, CO SOUVISELO S JEJÍ AGENDOU.
  Vezměte to prosím na vědomí a možná uděláte dobře, když si prověříte i jiné informace, které s takovou suverenitou šíříte po síti.
  Děkuji Vám a přeji požehnaný advent
  Vít Vlnas

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *