Artalk.cz

TZ: Andrea Malinová

Andrea Malinová / Mrtvá žába / kurátor: Tomáš Pospěch / Fotografická Galerie Fiducia / Ostrava / 22. 11. – 10. 12. 2019

Výstava slučuje dva soubory Andrei Malinové z posledních let. Spojuje je podobné principy inscenace, ať už je to práce s rostlinami, kořeny, listy, větvemi, kůrou, případně hlínou a nebo s relikty zvířat, od průmyslově vyráběných kožichů, až po vycpané, přejeté nebo nalezené vysušené živočichy. Najdeme zde detaily přírodnin, zátiší i inscenované snímky nebo dokonce portréty. Není to projekt s jednoznačným čtením. Vedle sebe se vyskytuje hned několik přístupů: Mnohdy je člověk „oblečen do zvířete“ jinde fragment mrtvého zvířete nebo úhel zobrazení najednou převrací, co bylo zobrazeno, a divák má pocit, že se dívá na fantastické, dosud neexistující zvíře.

Zvířata jíme, chováme doma, jejich plyšové náhražky dáváme dětem, aby se k nim tulili. Se zvířaty se identifikujeme, tvoří zrcadla nás samých. A v neposlední řadě je také fotografujeme. Rovnou ze všech těchto pohledů přistupuje ke zvířatům Andrea Malinová. Obdobně, jako předtím fotografovala rostliny. Přátelství těchto „zútulňovadel“ bytů a kanceláří se rychle měnilo v podivně záludné tvory s do sebe zacyklenou potřebou planět, bujet, usychat a uhnívat. Autorka bezesporu zachycuje přírodu zcela přizpůsobenou k tomu, aby nám sloužila. Ovšem zachycuje ji tak, že máme pocit, že to ona si nás pěstuje, roubuje, mutuje, vysazuje a chová ke svým potřebám. Jen těžko můžeme dohlédnout, s jakými úmysly.

Andrea Malinová 10.12. 1991

studia: 2007 – 2011 Uměleckoprůmyslová škola Uherské Hradiště, 2011 – 2016 Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně (reklamní fotografie), 2014 – 2018 (magisterský program) Institut tvůrčí fotografie FPF Slezské Univerzity v Opavě

Soubor Mrtvá žába získal cenu pro mladé fotografy na mezinárodním fotografickém festivalu Preague Photo 2019.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *