Artalk.cz

TZ: Róbert Palúch

Róbert Palúch / Přechodné zázemí / Pragovka Gallery – The White Room / Praha / 23. 10. – 22. 11. 2019

Název Přechodné zázemí naznačuje obsahovou spojnicí mezi dvěma vystavenými objekty: Schránkou na chybějící loutnu a pomníkem/ náhrobkem věnovaným prarodičům, kteří na samotném objektu absentují. Zjevná nepřítomnost ústředního zdroje a původce, který podmiňoval vznik a podobu těchto staveb, upozorňuje na fakt, že i prázdné místo se vším, co ho obklopuje, bylo formováno silou, která mohla přijít o své konkrétní kontury a fyzickou přítomnost.

První objekt je tvořen třemi dveřmi osazenými v dřevěném rámu o čtvercovém půdorysu. Tato stavba vznikala jako schránka na loutnu. Dveře samy jsou připodobněny k rezonanční desce hudebního nástroje. Vyřezaný fragment je inspirován estetikou rozet renesančních a barokních strunných nástrojů. Druhý použitý dekor zabírá mnohem více plochy, ale navzdory tomu nepoutá takovou pozornost. Jde o vyřezávaný „fládr“-zkopírovanou kresbu letokruhů jasanového rámu, zdobící vnitřní i vnější obvod každých ze tří dveří. Tato stavba je jako loutna o třech neúplných rezonančních deskách, které vytvářejí nefunkční tělo nástroje, jímž je možno procházet, vnímat ho jako oltářo třech křídlech anebo schránku posvěcující svůj obsah.

Druhý objekt je vytvořený z fragmentů nábytkové sestavy „Nový domov“ pocházející z ložnice mých zesnulých prarodičů. Napůl postel, napůl skříň tvoří portál s pootevřenou branou. Na křídlech dveří vsazených do rámu postele chybí dvě postavy zesnulých. Jejich místo je vytyčeno pouze polštáři s otisky týlů hlav. Kdyby tam byli, objekt by mohl připomínat kamenné vertikální gotické náhrobky. Polštáře procházejí stavbou a hmota stejně dlouhých paprsků vláken, kterou jsou tvořeny, dává z prohlubně otisku na jedné straně vzniknout pozitivnímu tvaru na straně druhé.

Róbert Palúch( 1985) je absolventem AVU (sochařský ateliér Jana Koblasy a posléze Jaroslava Róny, zakončeno 2010). Robert Palúch dlouhodobě používá neotřelé, „nesochařské“ materiály, jež k sobě skládá s nebývalou kreativitou, v níž se snoubí sochařská profesionalita s vysokou úrovní zpracování Hybridní povaha díla oscilující mezi objektem a figurací, specifický sochařský humor i řemeslná svrchovanost činí z Palúcha nezaměnitelného autora s jasným rukopisem

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *