Artalk.cz

Moréna Rex umělkyně Marie Lukáčové byl v Jihlavě oceněn jako Nejlepší český experimentální film

V rámci soutěžní přehlídky nejnovějších českých experimentálních filmů, které se vztahují ke skutečnosti a neustávají v pátrání po nových výrazech jejího zpracování na filmový materiál a digitální formáty – na Mezinárodním festivale dokumentárních filmů v Jihlavě známá jako Exprmntl.cz –, získala hlavní cenu Marie Lukáčová za video Moréna Rex. Video vzniklo pro výstavu v galerii Kurzor (22. 3. – 28. 4. 2019) kurátorovanou Edith Jeřábkovou.

Video Moréna Rex vystavené v Galerii Kurzor, foto: Filip Beránek

Porota přehlídky Exprmntl.cz ve složení Carlos Casas a Andrea Lissoni ocenili video Marie Lukáčové za „vynalézavý a svěží přístup a kritiku dosud nevyčerpaného tématu: jak kapitalismus prostupuje každodenním životem a podmiňuje ho. Film Moréna Rex, kombinující žánry a styly od reklamy po videoklip, od dokumentárního filmu po čmáranice, je ironickým útokem na patriarchální finanční instituce a jejich dopad na společnosti.“ Zvláštní uznání v této kategorii pak získal film Abstract Horror od Franze Milce.

Nejlepším českým dokumentem se na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě stal snímek Sólo režiséra Artemia Benkiho. V sekci Česká radost uspěl v konkurenci dalších 20 snímků. Porota ocenila jeho silný příběh zobrazovaný bez rušivého patosu. V sekci světových dokumentů porotce nejvíc přesvědčil snímek Fonja, který je výsledkem filmového workshopu mladistvých delikventů z Madagaskaru.

V desítce soutěžních sekcích se letos utkalo 127 dokumentů. Ocenění se rozdávala při dnešním závěrečném večeru. Cenu za přínos světové kinematografii získal kazašský režisér Sergej Dvorcevoj, který byl také autorem letošní festivalové znělky.

Česká radost byla původně určená pouze dílům českých filmařů. „Letos jsme se rozhodli sekci otevřít i filmům, které vznikly v české produkci, ale natáčejí je režiséři, kteří nejsou Češi,“ řekl ředitel festivalu Marek Hovorka. Stejně se podle něho zachovala i Česká filmová a televizní akademie, když se letos filmem roku stala roadmovie Všechno bude režiséra slovinského původu Olmo Omerzua. „Řekli jsme si, že je možná správně i tu naši Českou radost prozářit filmy těch tvůrců, kteří buďto přímo v České republice žijí, nebo natáčejí filmy v české produkci,“ řekl Hovorka.

Snímek Fonja soutěžil s dalšími osmi filmy v sekci Obus Bunum věnované současnému světovému dokumentu. V Jihlavě měl světovou premiéru. Je výsledkem čtyřměsíčního filmového workshopu, kterého se účastnila desítka mladistvých delikventů z největšího převýchovného zařízení na Madagaskaru. Porotce režisér Cristi Puiu je ocenil všechny včetně režisérky Liny Zacherové.

Nejlepším filmem východní a střední Evropy je snímek Učit rumunského režiséra Alexe Brendea.

Studentská porota se rozhodla ocenit film Život by mohl být tak krásný. Diváky letos nejvíce oslovil snímek Postiženi muzikou o fungování hudební kapely The Tap Tap.

Cenu Silver Eye udělovanou pojedenácté Institutem dokumentárního filmu nejlepším dokumentům zařazeným do trhu East Silver dostal v krátkometrážní kategorii poetický film Pripyat Piano české režisérky Elišky Cílkové. V kategorii celovečerních filmů byl oceněn belgicko-švédsko-dánský film Anny Ebornové Transnistra.

Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava, který se letos konal po třiadvacáté, začal 24. října. Navštívilo ho přes 5000 lidí. Poslední projekce budou 29. října. Na programu měl festival 277 filmů, 91 z nich uvedl ve světové premiéře.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *