Artalk.cz

TZ: Zdeněk Trs

Zdeněk Trs / Popelavý svit / kurátorka: Barbora Kundračíková / Trafo Gallery / Praha / 25. 10. – 24. 11. 2019

Pražská Trafo Gallery uvádí výstavu Zdeňka Trse s názvem Popelavý svit, ve které autor představí svou malířskou tvorbu posledních dvou let, zaměřenou na vztahy kosmických těles a vlastnosti světla. Vernisáž a křest katalogu výstavy proběhne ve čtvrtek 24. října od 19.00. Výstava potrvá do 24. listopadu 2019. Více informací na www.trafogallery.cz.

Obrazy malíře Zdeňka Trse tentokrát soustředí svou pozornost na abstraktum všech abstrakt – kosmos. Opírá se přitom o přísnou geometrickou konstrukci, reprezentující základní matematické a fyzikální poměry mezi jednotlivými entitami. Bez této opory by se jednalo o neřešitelný problém, pouhou nahodilou spleť vztahů a proměnných, chaos exprese a sebeprojekce. Takto také kosmos dostává svému jménu – je ve své celistvosti krásným, zůstává však přitom všem bytostně lidským. Je to nakonec obraz, malba, s čím máme co do činění, nejvyšší projev lidské kreativity – a zároveň doklad její křehkosti.

Výstavu doprovází vydání stejnojmenné dvojjazyčné publikace s úvodním textem kurátorky Barbory Kundračíkové, Kennetha G. Haye a Miroslava Petříčka. Grafický vizuál knihy a výstavy zpracoval Pavel Tichoň.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *