Artalk.cz

TOP svět 7.–13. 10. 2019

Aktivistická skupina P.A.I.N. protestovala proti poslednímu vývoji v případu rodiny Sacklerových – Umělci a kurátoři v dopise kritizují financování Muzea moderního umění v New Yorku – V Pompejích byla objevena nová freska.

1/ Protesty proti artwashingu v USA sílí

MoMA, New York. Zdroj: wikimedia commons

Aktivistická skupina P.A.I.N. v čele s její zakladatelkou, fotografkou Nan Goldin uspořádala ve čtvrtek v New Yorku před budovou soudu další protest a vyjádřila nesouhlas s posledním vývojem případu rodiny Sacklerových a firmy Purdue Pharma. Muzeum moderního umění (MoMA) v New Yorku pak čelí obvinění z provázanosti se společnostmi budujícími a řídícími věznice a detenční centra zadržující imigranty.

Aktivistická skupina P.A.I.N. v čele s fotografkou Nan Goldin uspořádala další protest ohledně případu rodiny Sacklerů – jedné z nejbohatších rodin v Americe, která je známá pro své mecenášství umění a finanční podporu institucí, jako je Guggenheimovo nebo Metropolitní muzeum. Sacklerové jsou ale také vlastníky farmaceutické firmy Purdue Pharma vyrábějící opiát OxyContin, jenž je ve zdravotnictví užívaný proti bolesti, ve velké míře však také jako snadno dostupná droga, která má díky svým vedlejším účinkům na svědomí stovky úmrtí a je spojená s tzv. opiátovou krizí. Poté, co se přišlo na to, že firma vedlejší účinky cíleně zatajovala, v září ohlásila bankrot a nyní čelí množství soudních žalob (více zde). Protestující se sešli před budovou soudu v New Yorku, aby vyjádřili nesouhlas s nejnovějším vývojem případu, kdy podle nich firma Purdue Pharma a její vlastníci odmítají převzít plnou zodpovědnost a u soudu nabízí nedostatečné vyrovnání (3 miliardy USD). Nedávné zprávy totiž odhalily, že Sacklerovi převedli z Purdue Pharm více než 13 miliard dolarů. P.A.I.N. také požadují, aby byly peníze využity na léčbu proti závislosti na OxyContinu, snižování škod a fondy na pomoc postiženým rodinám. „Jedna rodina profitovala z těl 400 000 Američanů a zničila rodiny a komunity po celé zemi – zaslouží si spravedlnost,“ prohlašují aktivisté.

Obvinění ze špinavého financování čelí také Muzeum moderního umění (MoMA) v New Yorku, jež má být po rekonstrukci znovuotevřené 21. října. Více než 220 umělců, kurátorů a akademiků předložilo dopis správní radě a řediteli muzea Glennu Lowrymu, v němž odsuzují provázanost této instituce s investicemi do soukromých věznic a detenčních zařízení. V dopise, který si můžete přečíst v plném znění zde, požadují, aby se muzeum vzdalo spolupráce se společností Fidelity, kterou používá pro své penzijní fondy, a s tím spojenou provázaností na společnost BlackRock. Obě tyto firmy v čele se členem správní rady MoMA Larry Finkem drží podíly v CoreCivic a GEO Group, jež budují a řídí detenční centra napříč Spojenými státy a které jsou zodpovědné za 70 procent veškerého zadržování imigrantů, včetně dětí a rodin rozdělených na hranicích. BlackRock také mimo jiné investuje do výroby zbraní a fosilních paliv. Mezi signatáře dopisu patří například Claire Bishop, Hal Foster, Andrea Fraser, Carolyn Lazard nebo Constantina Zavitsanos.

2/ V Pompejích byla objevena nová freska

Nově nalezená freska s gladiátory v Pompejích. Foto: Italské ministerstvo kultury, 2019

Archeologové odhalili při vykopávkách v italských Pompejích nástěnnou malbu zobrazující dva gladiátory při souboji. Freska je 1,12 metrů široká a 1,5 metrů vysoká. O objevu informovalo italské ministerstvo kultury. Objevená freska znázorňuje dva gladiátory ve zbroji. Jeden z nich třímá v rukou krátký meč (gladius) a štít a zjevně vítězí. Druhý, jemuž z ran stříká krev, je poražen. „Jak tento boj dopadl, nevíme. Mohl zemřít, ale mohl dostat i milost,“ řekl ředitel pompejského archeologického naleziště Massimo Osanna. Podle italských archeologů malba zdobila stěnu pompejského domu, který stál nedaleko gladiátorských kasáren. Místnost samotnou zřejmě bojovníci často navštěvovali, mohla v ní být hospoda, možná i s nevěstincem.