Artalk.cz

Festival současného umění 4+4 dny v pohybu se zaměří na neklid

Mezinárodní festival současného umění 4+4 dny v pohybu letos obsadí Desfourský palác v Praze na Florenci. Tématem 24. ročníku je neklid ve společnosti. Organizátoři festivalu vybrali umělce, kteří se věnují problematice rasismu, ekologie či sexualní identity. Díla více než 60 výtvarníků zaplní běžně nepřístupný Desfourský palác, v budově se uskuteční také divadelní představení a dílny pro školáky i seniory. Další program se odehraje v Divadle Archa, divadle Ponec a Centru současného umění DOX v Holešovicích. Festival se bude konat od 4. do 12. října, řekli dnes novinářům na prohlídce paláce pořadatelé.

Heslem letošního ročníku je „Nikdo nemá nic“ a podle organizátorky festivalu Denisy Václavové má být odpovědí na společenské, ekonomické a enviromentální změny, které lidé prožívají a měli by na ně reagovat, uvedla. Výstava v reakci na slogan festivalu dostala název Nevšechno. Podle jejího kurátora Milana Mikuláštíka práce českých, z velké části slovenských a dalších zahraničních výtvarníků reflektují téma spotřeby, ekologie nebo udržitelnosti. Například umělkyně Darina Alster vytvořila dílo představující budhy vycházející z ropné skvrny. Vernisáží v pátek v 18:00 celý festival začne.

V dalších dnech se uskuteční multižánrová představení zahraničních divadelních souborů a premiéry tuzemských her. V rámci festivalu se pro umělecké profesionály uskuteční Festivalová škola Arts managementu, připraveny jsou také přednášky a workshopy. Kompletní program je dostupný na webu.

Festival od roku 1996 pořádá nezisková nevládní organizace Čtyři dny. Jeho cílem je představovat novátorské umělecké projekty. Každoročně na něm vystoupí kolem 20 souborů z celého světa.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *