Artalk.cz

TZ: RE_SHAPE/D – děti vs. umělci: Jak informace tvarují náš pohled na svět? 

RE_SHAPE/D – děti vs. umělci: Jak informace tvarují náš pohled na svět? / Invalidovna / Praha / 15. 10. – 2. 11. 2019

V pondělí 14. října proběhne v západním křídle pražské Invalidovny slavnostní vernisáž výstavy RE_SHAPE/D. Výstava bude pro veřejnost otevřena od 15. října a potrvá do 2. listopadu. Otevřeno bude vždy od úterý do soboty od 15 do 18 hodin. Výstava je součástí programu „Invalidovna Open“ a je podpořena Iniciativou pro Invalidovnu a Národním památkovým ústavem. 

RE_SHAPE/D je výsledkem roční práce šestice gymnaziálních studentů, která žije uměním. Nově si zkouší roli kurátorů, protože jsou to oni a galerie současného umění, kteří často upozorňují na problémy dnešní doby. Tímto projektem se Marek, Klaudie, Sofie, Hubert, Róza a Matěj chtějí podílet na tvorbě témat soudobého umění. Za jeden z největších problémů postmoderní společnosti pokládají informační zahlcenost. Pod jedním pojmem (slovem) si každý představí jinou věc – jiný obraz. Studenti – kurátoři vám chtějí nabídnout různost obrazů, které si pod stejným slovem (názvem) představí informacemi a zkušenostmi nezatížené dítě a dospělý člověk – umělec.

Myšlenka RE_SHAPE/D spočívá v tom, že na jednom konci stojí dílo současného umělce a na druhém výtvarná práce předškoláka nebo žáka prvního stupně ZŠ. Jediná informace, na základě které děti tvoří, je právě slovo – název díla. Budete tedy moci srovnat dvě velmi odlišné obrazové interpretace téhož. Součástí výstavy je film, který vznikal po dobu celého procesu. Natočili jsme postřehy dětí k daným uměleckým dílům a komentáře umělců k dětským výtvarným pracem.

Jak vlastně tato myšlenka vznikla? Na gymnáziu da Vinci přicházejí studenti s návrhy na semináře. Jedním z nich byl Seminář umělecký provoz. V průběhu tohoto semináře studenti navštívili různé instituce a osobnosti pohybující se v oblasti výtvarného umění – galeristy, majitele soukromých galerií, aukční síně, umělce, kurátory a neziskové organizace, aby mohli na základě informací z praxe zrealizovat výstavu vlastní. Mimo roli kurátorů se však museli studenti stát i PR pracovníky, grafiky a v neposlední řadě crowdfundery, aby získali potřebné finance k uskutečnění výstavy.

Výstavu RE_SHAPE/D podporují a svá díla zapůjčí: Krištof Kintera, David Böhm, Jiří Franta, Jiří Surůvka, Patrik Hábl, Marie Ladrová, Veronika Drahotová.

Slova studentů:

Hubert: “RE_SHAPE/D je příležitost zkusit si něco nového a zároveň upozornit na problém postmoderní doby, který postihuje většinu lidí, aniž by si to uvědomovali.” Sofie dodává: “Je to pro mě čas strávený na něčem, co mi dává smysl, a doufám, že bude i divákovi, který se na naši výstavu přijde podívat.”

Slova Zdenky, koordinátorky projektu:

“Je skvělé sledovat, jak se z odvážného snu několika studentů stává realita a jak díky každé obtížné situaci, která nás potkala, rostou. Dělá mi radost, že se studenti o současné výtvarné scéně pouze neučí, ale že se stávají jejími aktéry. Myslím, že ze střední školy budou odcházet s výjimečnou zkušeností.”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *