Artalk.cz

TZ: Michal Rapant

Michal Rapant / Hřbitovní kvítí kvete pro všechny / Galerie Dolmen, Topičův salon / Praha / 3. 10. – 30. 10. 2019

Divoký expresionista a velká naděje současné české malby, Michal Rapant zahajuje svou sólovou výstavu nazvanou „Hřbitovní kvítí kvete pro všechny“.

Dne 2. října od 18h zahájí v Topičově salónu svou sólovou výstavu „Hřbitovní kvítí kvete pro všechny“ český malíř Michal Rapant. Autor je jedním nejvýraznějších malířských talentů z řad  nastupující generace absolventů AVU. Jeho tvorbu jsme v Praze mohli naposledy vidět na začátku roku v Salmovském paláci Národní galerie v rámci výstavy „Možnosti Dialogu“ v konfrontaci s německým velikánem Franzem Westem. V průběhu konání výstavy pak proběhne i křest vůbec prvního autorova katalogu, na kterém spolupracoval i bývalý ředitel Sbírky umění 19. století a klasické moderny v Národní galerii Otto Urban, či několikanásobný laureát ceny o Nejkrásnější knihu roku, grafický designér Štěpán Marko. Výstava potrvá do středy 30. řijna 2019.

„Výstava představí výběr z autorovy aktuální tvorby, ale i průřez toho nejzsádnějšího z autorovy tvorby posledních let. Velkolepý prostor Topičova salonu, přes 200m2 výstavní plochy nám nabízí unikátní příležitost konečně prezentovat autorovu tvorbu v prostorech dostatečně adekvátních velikosti talentu této vycházející hvězdy současné české malby. Nabízí nejen příležitost představit, pro autora tak typické velkoformátové plátna, ale i představit jeho tvorbu v rozsahu, v jakém jsme ji doposud neměli šanci spatřit. Autor je poprávu považován, již od dob svých studijních let za výjimečný a nepřehlédnutelný talent. Jeho kvalit si všiml již při studiích dnes již legendární kurátor R. Adam, který ho zařadil do svého prestižního výběru “Černý koně”. V neposlední řadě pak i O. Urban, který jeho tvorbu na začátku letošního roku zařadil do vyjímečné expozice věnované současnému umění nazvanou “Možnosti Dialogu” a to po boku německého velikána F. Westa, v Salmovskem paláci NG. V průběhu výstavy pak proběhne i křest vůbec prvního autorova katalogu, na kterém se podílel i výše zmíněný O. Urban, či několika cenami ověnčený grafik Š. Marko. Předpokládaný termín křestu je 22. 10. 2019.” Říká kurátor výstavy Martin Varyš.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *