Artalk.cz

24. 9. 2019 / Roi Vaara: Grounding

Roi Vaara: Grounding / Galerie hlavního města Prahy / Praha / 24. 9. 2019 v 18:00

Cesta a koncert začne v 18 hodin před vstupem do kláštera sv. Anežky České a bude pravděpodobně končit v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí.

Grounding je performance ve veřejném prostoru pro chodce, kombo a elektrickou kytaru.

První část programu v sérii Sonic Circuits ve veřejném prostoru je akce Roie Vaary pro osamělého chodce, hluk, combo a elektrickou kytaru. Site-specific performance je založena na interdisciplinárním přístupu a integraci různých okolností, které performer používá celkem jednoduchým způsobem.

Grounding je rituál-vystoupení, během něhož je obětován zbrusu nový hudební nástroj Fender Stratocaster. Umělec se v černém obleku slavnostně a pomalu pohybuje ulicemi a táhne za sebou kytarové combo na vozíku se zapojenou elektrickou kytarou. Její struny směřují k zemi a jsou rozeznívány pohybem po dlažbě. Zesílený zvuk se mění každým krokem. Je to výzva kolemjdoucím, kteří se mohou připojit k průvodu. Na konci cesty je kytara většinou takřka dokonale zničena.

Roi Vaara (1953) je finský performer, zvukový a vizuální umělec. Studoval na Vysoké škole umění a designu (nyní Aalto University) v Helsinkách a na Jyväskylä University. Roi Vaara žije a pracuje v Helsinkách a Budapešti. V mezinárodním kontextu je proslulý především v oblasti performance, ale jeho zázemím je výtvarné umění a improvizační práce se zvukem. Performance se věnuje od roku 1978. Od roku 1988 je členem uměleckého uskupení Black Market International. Roi Vaara realizoval mnoho experimentálních performancí, zúčastnil se výstav a festivalů po celém světě. Je jedním ze zakladatelů uskupení Muury (1987), asociace pro interdisciplinární umění ve Finsku. Píše o výtvarném umění, působí jako hostující lektor a pedagog na mnoha univerzitách a uměleckých akademiích po celém světě, byl kurátorem a organizátorem řady uměleckých programů.

Akce se koná v rámci doprovodného programu SONIC CIRCUITS, který rozšiřuje výstavu Zvuky, Kódy, Obrazy: Akustický experiment ve vizuálním umění / Sounds, Codes, Images: Acoustic Experimentation in the Visual Arts o sérii představení a akcí, které se konají buď v přednáškovém sále expozice v Domě U Kamenného zvonu, v baletním sále paláce Colloredo-Mansfeld nebo ve veřejném prostoru. Program začíná s předstihem již 26. března koncertem britského hudebníka a zvukového umělce Leeho Pattersona a ukončen bude audiovizuální performancí Christiny Della Giustina. Jednotlivé večery nabízejí návštěvníkům jedinečnou možnost seznámit se s mnohotvárnou tvorbou českých i zahraničních autorů. Někteří pracují se zvukem v rozměru výtvarného umění, jiní zvuk tématizují v časoprostorových, matematických, performativních, environmentálních, nebo společenských kontextech. Série SONIC CIRCUITS je sonda do aktuální situace českého zvukového umění, ale i šance nahlédnout do mezinárodní scény umění.zvukového i audiovizuálního.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *