Artalk.cz

TZ: Vladimír Vondráček

Vladimír Vondráček / Tour de exotique / Fotografická galerie Fiducia / Ostrava / 13. 9. – 11. 10. 2019

Není podstatné kdo je autorem fotografií které máte před sebou. Čím pohledem sledujete závodní kariéru cyklistického reprezentanta Vladimíra Vondráčka.Nejde o osobní výpověď nebo umělecké vyjádření, ale o zachycení cest, závodů a cyklistického života, dokument, jehož smyslem je podělit se o prožité s druhými, včetně nás samých v odstupu času. Pohled, který se nám zde nabízí, je pohledem fotoaparátu, který koloval z ruky do ruky, jen aby zachytil, co jsme nemohli vidět nebo nedokázali uchovat v paměti. Pouze klasický fotoaparát nám totiž ukazuje, jak nás vidí přátelé, lidé, kteří o nás mají starost a kterým stojíme za pozornost.

K celému projektu byla na konci roku 2017 vydána kniha Vladimír Vondráček 1972 – 1979, nakladatelstvím Take Take Take společně s B magazínem.

Vladimír Vondráček (1949), olympionik, československý reprezentant v silniční cyklistice, bronzový medailista z časovky družstev na 100 km na mistrovství světa v roce 1975. Všechny fotografie jsou z osobního archívu Vladimíra Vondráčka a zachycují život cyklisty na vrcholu kariéry v letech 1972 – 1979. Barevné fotografie jsou foceny na jeho fotoaparátech, ať už jím, nebo jeho týmovými kolegy, kamarády, lidmi okolo, černobílé pak často obdržel po závodech jako dar od různých, mnohdy neznámých fotografů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *