Artalk.cz

TZ: Veronika Richterová

Veronika Richterová / Nakoupeno v Japonsku / Galerie Millennium / Praha / 4. 9. – 6. 10. 2019

Nejnovější díla sochařky Veroniky Richterové, inspirované japonskou kulturou, budou k vidění na zářijové výstavě v malostranské Galerii Milleninum. Zahájení výstavy proběhne v úterý 3. 9. od 18 hodin.

Veronika Richterová ráda využívá různé použité, nalezené materiály, zejména plasty. To se odráží i ve výstavě, která je průřezem jejích prací, inspirovaných Japonskem. Tato kultura ji fascinuje už dávno, před lety začala vytvářet své plastové ikebany a sakury. V roce 2017 přijala pozvání do Tokia, kde se představila svou autorskou výstavou “Chapadla“. Zároveň procestovala část země a dovezla si nejen spoustu nové inspirace, ale i specifických japonských obalů a materiálů „nakoupených“ v japonských recyklačních kontejnerech. Své zážitky a materiály postupně zpracovává a část jich představí právě na této výstavě.

Tvorba Veroniky Richterové je v posledních 15 letech spjata především s pet lahvemi neboli PET ARTem a využívání odpadního materiálu pro další zpracování. V průběhu vzniku děl autorka provádí upcycling a její díla jsou tak v kontextu současných globálních ekologických problémů více než aktuální.

Veronika Richterová (11.1.1964, Praha)

1978–1982 Střední uměleckoprůmyslová škola, Praha
1984–1990 Vysoká škola uměleckoprůmyslová, Praha (ateliér monumentální malby)
1989–1990 Ecole Nationale Supérieure des Arts Décoratifs, Paříž

Od roku 1990 pracuje jako volný umělec. Do začátku 90. let 20. století se věnovala především malbě a smaltovaným plastikám, později se přeorientovala na sochy. Sochy vyráběla i z jiných materiálů jako je dřevo nebo hlína. Její malířské období vyústilo v 90. letech 20. století v období mozaiky. Od roku 2004 začala pracovat s PET lahvemi.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *