Artalk.cz

30. 8. 2019 / Letní kino – 8MM: Andrej Rublev

Letní kino – 8MM: Andrej Rublev / 8smička / Humpolec / 30. 8. 2019 v 22:00

Poslední pátek v měsíci patří v 8smičce vždy filmovým projekcím, které navazují na téma aktuální výstavy. V létě se těšte na letní kino pod širým nebem. Film se bude promítat, i kdyby trakaře padaly, vnitřní prostory to jistí.

8MM – to jsou projekce pro každého, kdo chce vidět filmy jinde nevídané a slyšet repliky jinde neslýchané. K filmu si můžete dát víno / limču / pivko a přivést i psa. Výběr filmu je na nás, výběr občerstvení na vás. 8smičkové kino je pro všechny filmomily to pravé.

Historická freska o malíři ikon Andreji Rublevovi je povahopisem Ruska 15. století, výpovědí o duchovní síle, o pramenech nezničitelné tvořivé energie. Zvonař Borisko symbolizuje podstatu tvorby svojí vyzývavostí, obrovskou sebedůvěrou, nezkrotným přáním pracovat až do vyčerpání. Je předzvěstí probuzení Ruska a stimulem tvorby Rubleva, kterého přemohou tragické události a po zabití zloducha (při krvavém tatarském vpádu do chrámu) vysloví slib mlčení. Naturalisticky snímané přírodní scenérie, vesnické chalupy, chrámy ve městě, zdánlivě staticky popisovaný život mužiků, mnichů a umělců dotvářejí velmi sugestivní ovzduší doby. Černobílý obraz je v mnohých pasážích silně výtvarně stylizovaný. Ojedinělý opus v rámci historického žánru, který zároveň překračuje, je členěný do osmi kapitol. Naplňuje jedno z Tarkovského kréd: „Umění existuje výhradně proto, aby napravovalo svět.“ (Oficiální text distributora.)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *