Artalk.cz

Umělci a umělkyně promítali ekologická hesla na elektrárnu Chvaletice

V sobotu 6. 7. 2019 v noci proběhla v okolí areálu elektrárny Chvaletice umělecká intervence, v rámci níž byly na chladicí věže promítány nápisy jako „STOP UHLÍ“ „POD ELEKTRÁRNOU JE NEJVĚTŠÍ TMA“, „NAŠE KLIMA VAŠE VINA“ či „PO NÁS POTOPA“. Akce se odehrála ve spojitosti s nedalekým Klimakempem uspořádaným kolektivem Limity jsme my a protestujícím proti těžbě a spalování uhlí, ale zároveň připomněla i rok plánovaných globálních protestů proti změnám klimatu, které se budou odehrávat pod heslem „BY 2020 WE RISE UP“ (česky „V roce 2020 povstaneme“).

Umělecká intervence měla za cíl upozornit na konkrétní lokální problém a zároveň na jeho globální přesah. Použitá hesla odkazovala mimo jiné na populární kulturu, ale také na podobné iniciativy probíhající po celém světě. Projekce se snažila odpovědět na otázku, jak či zda může umění ve veřejném prostoru zviditelnit problémy, které tíží celou společnost.

Chvaletická elektrárna má podle ekologů výrazný vliv na změny klimatu, spaluje hnědé uhlí ze severočeských povrchových dolů, čímž vypouští do ovzduší velké množství toxických látek. Tím přispívá nejen k velkému znečišťování vzduchu, které každoročně zabije až deset tisíc lidí v České republice, ale také ke globálnímu oteplování, jež má za následky sucho, lesní požáry, tání ledovců a rekordní tropické bouře po celém světě. Navzdory tomu získal Pavel Tykač – majitel Severní energetické, která elektrárnu provozuje – na začátku léta od Pardubického kraje výjimku z evropských limitů emisí rtuti a oxidů uhlíku, které začnou platit v roce 2021.

Promítání i protesty, které se v okolí elektrárny o víkendu odehrávaly, měly upozornit na to, že pokud Česká republika nepřestane do roku 2030 spalovat uhlí, nesplní tak závazky klimatické dohody z Paříže v roce 2015, kdy bylo jasně deklarováno, že je třeba udržet oteplení Země pod 1,5 stupněm Celsia oproti předindustriální éře. Zatímco ve vedlejším Německu se o tomto cíli aktivně jedná, česká vláda doposud žádný podrobný plán na postupné odstavování uhelných elektráren vypracovaný nemá. I proto lidé přistupují k různým formám občanské neposlušnosti nebo demonstracím, stávkám a uměleckým protestům, aby touto cestou upozornili na alarmující situaci.


Foto: LUNCHMEAT STUDIO

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *