Artalk.cz

TZ: Josef Sudek

Josef Sudek / Obrazy a odrazy / kurátoři: Lucie Mlynářová, Martin Pavlis / Ateliér Josefa Sudka / Praha / 28. 6. – 29. 8. 2019

V pražské galerii Ateliér Josefa Sudka budou v letních měsících vystaveny originální Sudkovy fotografie ze sbírek PPF Art a Ústavu dějin umění AV ČR. Netradiční expozice  představí veřejnosti zakázkovou práci známého českého fotografa pro jeho přátele malíře, doplněnou o Sudkovy umělecké fotografie. V nich se odráží inspirace malířskou tvorbou.

Do expozice „Sudek: Obrazy a odrazy“ vybrali kurátoři výstavy Lucie Mlynářová a Martin Pavlis snímky, které zachycují malby a kresby osmi Sudkovi blízkých autorů, například Emila Filly nebo Josefa Navrátila. Vedle nich se prezentují fotografie z autorovy volné tvorby, které odráží téma fotografovaných obrazů. Výstava bude v Ateliéru Josefa Sudka od 28. června do 29. srpna 2019. Slavnostní vernisáž proběhne 27. června 2019 od 18 hodin.

„Jsme rádi, že právě tyto dosud nepovšimnuté dokumentární fotografie uměleckých děl můžeme představit v místě, kde mnoho z nich vzniklo. Tato spíše rutinní Sudkova práce mu přinášela jistý výdělek, zároveň měla ale vliv i na jeho uměleckou tvorbu. Kurátoři výstavy pečlivě prošli fotografie Josefa Sudka ve sbírkách PPF Art a ÚDU AV ČR a k reprodukčním a dokumentárním fotografiím dohledali umělecké fotografie, v jejichž kompozici Sudek odkazoval na tvorbu svých kamarádů malířů. Věříme, že tento nový pohled na tvorbu Josefa Sudka přiláká v létě do galerie mnoho českých i zahraničních obdivovatelů Sudkovy práce,“ řekl Jan Řehák, ředitel PPF Art.

Ateliér Josefa Sudka představí fotografie děl ve 30. letech začínajících umělců Andreje Bělocvětova, Oty Janečka a Václava Sivka; práci vrstevníků Josefa Sudka představují snímky děl Emila Filly, Josefa Navrátila, Vlastimila Rady, Františka Tichého a Františka Zikmunda.

Sudek reklamním a dokumentačním profesionálem

„Začal jsem fotografovat obrazy současných malířů. Ta věc má barvy, ale já musím dát všechno do černobílé. Že se dá v černobílé udělat dojem barevnosti, mi řekl Filla…“

Vzpomínka Josefa Sudka odkrývá počátek jeho podnikání v oblasti fotografování uměleckých děl. Emil Filla byl jedním z prvních malířů, který u Sudka objednával fotografické reprodukce svých děl jako průběžnou dokumentaci své tvorby.

Sudkovy portréty v temné komoře

Z koncepce se vymyká instalace v temné komoře Ateliéru. Zde vystavené fotografie prezentují malířské portréty Josefa Sudka převážně od autorů, jejichž díla jsou zastoupena v hlavní části výstavy. Ve většině případů jde o digitální tisky z originálních negativů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *