Artalk.cz

TZ: Program v zóně pro umění 8smička červenec 2019

Program v zóně pro umění 8smička červenec 2019 / Humpolec / 26. 6. 2019

SOBOTA 6. 7. 10:00 OKRAJE KRAJE / CYKLOKOMENTOVKA KRAJINOU S DANEM MERTOU

Kolem krajem, nakole až na jeho okraje. Zveme vás na cyklokomentovanou projížďku napříč Vysočinou s kurátorem uměleckých intervencí Okraje kraje Danem Mertou. Červencová vyjížďka přes krabaté kopce bude mít zhruba 30 km a trvat bude 4 hodiny (záleží na zdatnosti zdolávání vrstevnic). Startovním místem je 8smička, odkud se vyráží přes Orlík, Wolkerům památník až na Lipnici nad Sázavou, kde bude čas na doplnění energie a posilnění. Poté přes Krásnou horu a Orlovy zpět do Humpolce.
Dan Merta s vámi projede Vysočinu na kole a upozorní a svým komentářem doplní informace o zajímavých projektech – umělecký i architektonických. A také o uměleckých intervencích Okraje kraje, které doplňují současnou výstavu Vrchovina, krabatina, mrchovina: Solitéři Vysočiny.
Dan Merta vystudoval dějiny umění a estetiku na Filosofické Univerzita Komenského v Bratislavě. Jako kurátor připravoval řadu výstav na Pražském hradě nebo v galerii Raiffeisen stavební spořitelny (J. Černický, K. Nepraš, J. Sopko, J. Róna, M. Mainer, T. Císařovský, J. David, R. Franta, J. Načeradský, V. Kokolia, J. Votruba, M. Rittstein) a spolukurátoroval turné Machat a Velíšek (1992). V letech 1999–2008 byl tajemníkem Společnosti Jindřicha Chalupeckého a mezi roky 1996–2000 pracoval jako vedoucí odboru kultury MČ Praha 3 – Žižkov, kde spoluzakládal novodobou tradici kulturně společenských bakchanálií: žižkovský masopust a vinohradské vinobraní. Byl jedním z iniciátorů a zakladatelů Iniciativy za novou Prahu a Tady není developerovo (2011). Od roku 2001 vede Galerii Jaroslava Fragnera a je členem urbanistické komise Humpolec.

PÁTEK 12.7. 19:00 GALERIE NIKA + 8SMIČKA / VERNISÁŽ / JAROSLAVA STRAKOVÁ: VŠECHNY SPOLYKAT

V červenci se na chvíli umění přestěhuje z Humpolce do Prahy. V rámci spolupráce zóny pro umění 8SMIČKY s NIKOU, malou galerií UMPRUM, byla v dubnu v rámci otevřené výzvy zprostředkována studentům a absolventům uměleckých škol z Vysočiny příležitost prezentovat svou práci v tomto atypickém výstavním prostoru, který se nachází ve vestibulu pražského metra pod Palackého náměstím.
Mladou umělkyní, která OPEN CALL vyhrála je Jaroslava Straková, studentka Střední uměleckoprůmyslové školy v Jihlavě – Heleníně a její projekt Všechny spolykat, který se zabývá konzumem, ne však globálním, ale osobním chtíčem a celospolečenskou nenasytností. Prostředkem se stává extrémně předimenzovaný font, který následně kyne v další práci ilustrující přeplněné srdce.
Pojeďte s námi autobusem z Humpolce nebo Jihlavy na trochu netradiční vernisáž. Více info o verni buse již brzy na www.8smicka.com.
Vernisáž se uskuteční 12.7. v 19:00 na lince metra B, zastávka Karlovo náměstí, vstup přes Palackého náměstí.
Výstava bude trvat až do 20. 8. 2019.

SOBOTA 13. 7. 15:00 KOMENTOVKA VÝSTAVOU VRCHOVINA, KRABATINA, MRCHOVINA S EMMOU HANZLÍKOVOU

Emma Hanzlíková, hlavní kurátorka výstav v 8smičce, vás provede čtvrtou výstavou Vrchovina, krabatina, mrchovina: Solitéři Vysočiny. Dozvíte se všechno o výstavě i o samotných umělcích a jejich dílech, a kromě toho se můžete těšit na spoustu zákulisních informací, které může vědět pouze kurátor výstavy.
Vysočina je krabatý, kostrbatý kraj sevřený tísní, vtěsnaný mezi Čechy a Moravu. V těchto melancholických končinách se často setkáváme s jedinci, pro něž se návrat do rodiště či opuštění civilizace stalo jediným možným způsobem existence. Uzavření se do vlastního světa, hledání vnitřní samoty a spirituálních zdrojů je pro drsnou Vysočinu příznačné. Inspirativní tradici, ze které je možno čerpat a učit se, stanovili outsideři, kteří se postupně stali zásadními postavami našich kulturních dějin: Josef Florian, Jakub Deml, Bohuslav Reynek či Ivan Martin Jirous. Pro tvůrce spojené s mlhavou pahorkatou krajinou je společné radikální oddělení od kulturních center a odpor proti dobovému režimu. V hlubinách záhadné krajiny tak najdeme ukryty zahloubané solitéry s tvůrčím duchem, básníky i malíře, hudebníky a architekty, jejichž tvorba, která v sobě nese zastřené motivy existenciální tísně, by neměla zůstat zapomenuta. ​
Vstup na komentovanou prohlídku je v rámci vstupného na výstavu 8,- Kč. Na komentovanou prohlídku doporučujeme rezervaci na info@8smicka.com.
Emma Hanzlíková, teoretička umění a sinoložka. Od roku 2017 hlavní kurátorka zóny 8smička v Humpolci. Dlouhodobě se věnuje propojování asijského a evropského umění, případně kontextu asijského umění u nás. Absolvovala obor Dějiny umění na FF UK v Praze a zároveň na stejné fakultě i obor Sinologie. Ve studiu pokračovala na Katedře teorie a dějin umění na UMPRUM. V roce 2014 získala stáž na čínské Akademii výtvarných umění v Chang-čou. V letech 2015–2016 absolvovala postgraduální program Asijského umění na School of Oriental and African Studies v Londýně.

PÁTEK 26. 7. 22:00 8MM / LETNÍ KINO / DOBŘÍ HOLUBI SE VRACEJÍ

Poslední pátek v měsíci patří v 8smičce vždy filmovým projekcím, které navazují na téma aktuální výstavy. V červenci se ale těšte na letní kino pod širým nebem.
8MM – to jsou projekce pro každého, kdo chce vidět filmy jinde nevídané a slyšet repliky jinde neslýchané. K filmu si můžete dát víno / limču / pivko a přivést i psa. Výběr filmu je na nás, výběr občerstvení na vás. 8smičkové kino je pro všechny filmomily to pravé.
Hořkou komedii o lidech, kteří se setkávají v protialkoholní léčebně, natočil v roce 1988 režisér Dušan Klein podle stejnojmenné knihy Ladislava Pecháčka (tento tandem je známý především sérií „Básníků“). Pecháček, původní profesí lékař, zde projevil nejen dokonalou znalost prostředí léčebny, ale i mimořádné pochopení pro typologii pacientů i personálu.
Sešla se zde pestrá společnost – vzdělanec a topič Lexa, neúspěšný malíř Ament, profesor dějepisu Zlámal, farář Dorenda, číšník Čtvrtečka a herec Šmok. Ti všichni zápolí s démonem alkoholu, v separaci prožívají své malé radosti i trápení. Nesnášejí despotického vrchního ošetřovatele Masáka a jeho „experimentální“ léčebné metody. Jediný Lexa, rváč a bojovník za práva nejen svá, ale i ostatních, se mu dokáže postavit…
Režisér Dušan Klein o filmu řekl: „Z hrdiny v závěru hovoří vnitřní hlas, touha žít, nepoddat se ničemu, nezůstat v zajetí, nebýt manipulovaný alkoholem ani lidmi. Člověk by sám měl přijít na to, jak žít.“ Předností filmu jsou vtipné dialogy a vynikající herecké výkony v čele s Rudolfem Hrušínským v roli ošetřovatele Masáka a Milanem Kňažkem jako topičem Lexou. Svou poslední filmovou roli – alkoholika Honzíčka – zde vytvořil Vladimír Menšík. (oficiální text distributora)

SOBOTA 27.7. 14:00 LETNÍ PLENÉR V 8SMIČCE

Úspěšný kurz kresby a malby opět v 8smičce, tentokrát v kondenzované jednodenní plenérové formě. Letní prázdninové soustředění pro každého.
Průvodcem červencového plenéru bude Jaroslav Grodl, absolvent AVU v Praze, Ateliér prof. Kokolia a prof. Sopka. Jaroslav se věnuje převážně figurální malbě, grafice a ilustraci. Pracuje pod pseudonymy Pure Beauty a Huck Finn.
S Jaroslavem navštívíte nedalekou Lipnici nad Sázavou, kterou zkusíte zachytit akvarelem a kombinovanou technikou tuše a běloby. Malířské stojany rozmístíme nad hřbitovem u Bílé věže, odkud je krásný výhled na majestátní lipnický hrad, který často zachycoval i umělec Jan Zrzavý. Komu bude reálný svět málo, může se inspirovat dalším solitérem z výstavy Vrchovina, krabatina, mrchovina: Solitéři Vysočiny – Jaroslavem Panuškou a jeho tajemným pohádkovým světem.
Plenér bude probíhat od 14:00 do 18:00 a v případě zájmu si rezervujte místo na info@8smicka.com. Míst je málo a rychle mizí, tak neváhejte. Cena za 1 den je 408,- Kč. Sraz kurzistů je před 8smičkou, odkud se bude vyrážet na plenér.
Červencový plenér doplní srpnový 17.8. s lektorem Markem Fexou, se kterým se podíváte do zákoutí Želivského kláštera a vyzkoušíte si kresbu a grafiku po vzoru Stanislava Hynka Doležela, jednoho z vysočinských solitérů zastoupených na výstavě.
Nechceme Vám slibovat, že se z Vás po absolvování plenéru stane Picasso, ale určitě zvládnete rychle naskicovat i pozorně nakreslit početnou rodinu, chatu, strom, řadu domů ve vaší ulici, kočku nebo psa.

SOBOTA 27.7. 15:00 KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA VÝSTAVOU VRCHOVINA, KRABATINA, MRCHOVINA

Kurátorka pro vzdělávání Natálie Brzoňová, která má v 8smičce na starosti vzdělávací programy pro střední školy nebo píše na 8smičkový Facebook a Instagram vás provede už čtvrtou výstavou Vrchovina, krabatina, mrchovina: Solitéři Vysočiny. Dozvíte se všechnoo umělcích, dílech ve výstavě i o 8smičce, kromě toho se také můžete těšit na spoustu zákulisních informací – poví vám třeba i o tom, jaké to je připravovat výstavu.
Vysočina je krabatý, kostrbatý kraj sevřený tísní, vtěsnaný mezi Čechy a Moravu. V těchto melancholických končinách se často setkáváme s jedinci, pro něž se návrat do rodiště či opuštění civilizace stalo jediným možným způsobem existence. Uzavření se do vlastního světa, hledání vnitřní samoty a spirituálních zdrojů je pro drsnou Vysočinu příznačné. Inspirativní tradici, ze které je možno čerpat a učit se, stanovili outsideři, kteří se postupně stali zásadními postavami našich kulturních dějin: Josef Florian, Jakub Deml, Bohuslav Reynek či Ivan Martin Jirous. Pro tvůrce spojené s mlhavou pahorkatou krajinou je společné radikální oddělení od kulturních center a odpor proti dobovému režimu. V hlubinách záhadné krajiny tak najdeme ukryty zahloubané solitéry s tvůrčím duchem, básníky i malíře, hudebníky a architekty, jejichž tvorba, která v sobě nese zastřené motivy existenciální tísně, by neměla zůstat zapomenuta. ​
Vstup na komentovanou prohlídku je v rámci vstupného na výstavu 8,- Kč. Na komentovanou prohlídku doporučujeme rezervaci na info@8smicka.com.
Natálie Brzoňová vystudovala obory Estetika a kulturní studia a Učitelství estetické výchovy pro střední školy na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity. Po celou dobu vysokoškolských studií externě spolupracovala s Městskou knihovnou Humpolec, kde kromě různých knihovnických prací také spoluorganizovala aktivity pro studentský volnočasový klub Doupě. Dlouhodobě také působila na pozici hlavního organizátora hudebního festivalu Bernard Fest. Dva roky vedla projekt nově vznikajícího návštěvnického centra Rodinného pivovaru Bernard, nyní působí v nově vzniklé zóně pro umění 8smička a učí na Gymnáziu dr. Aleše Hrdličky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *