Artalk.cz

Národní galerie hledá materiály k Josefu Mánesovi

Národní galerie Praha potřebuje pro připravovanou výstavu známého malíře Josefa Mánesa informace o nezvěstných dílech či dokumentech spjatých s jeho životem, které se nacházejí v soukromých sbírkách. Žádá proto na webu jejich majitele, zda by jí svůj materiál poskytli. Výstava se připravuje na přelom let 2020 a 2021. Příští rok uplyne od narození Josefa Mánesa, kterého NGP na svém webu označuje za nejvýznamnější osobnost českého umění 19. století, 200 let a v roce 2021 pak 150 let od jeho úmrtí.

Zprávy je možné zasílat na adresu josef.manes@ngprague.cz. Výstava a monografie financované několikaletou podporou Grantové agentury České republiky se připravuje ve spolupráci s Ústavem dějin umění Akademie věd.

Josef Mánes byl jedním z nejvýznamnějších představitelů romantismu i českého malířství vůbec. Vytvořil dílo obsahem i povahou národní, inspiraci hledal mimo jiné v lidových krojích a slovanském koloritu. Byl mistrem krajinomalby, ale jeho asi nejslavnějším obrazem je portrét Josefina. Tisíce lidí mohou také každý den obdivovat kopii jeho desky na pražském Staroměstském orloji, zobrazující alegorii 12 měsíců.

Josef Mánes pocházel z rozvětvené malířské rodiny. Jeho otec Antonín působil jako profesor krajinomalby na pražské výtvarné akademii, malíři byli i Josefův strýc Václav, mladší bratr Quido i sestra Amálie. Základy malby tak Josef získal u svého otce, ve studiích pak pokračoval na pražské akademii u profesora Františka Tkadlíka.

Po dvě desítiletí byly životní osudy Josefa Mánesa spojeny s hrabětem Bedřichem Silvou-Taroukou, na jehož zámku Čechy pod Kosířem na Hané dlouho pobýval. Často podnikal národopisné poutě na Moravu, Slovensko i do Polska. Živě se účastnil národního společenského dění jako činitel Umělecké besedy, navrhl sokolský kroj a prapory pro četné vlastenecké spolky. Mánes je též autorem ilustrací k Rukopisům.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *