Artalk.cz

TZ: Imrich Veber

Imrich Veber / Dialog offline / kurátoři: Jakub Frank, Martin Klimeš / Galerie Cella a Hovorny / Opava / 10.6. – 28.6. 2019

Opavská Galerie Cella a Hovorny představí projekt Dialog offline fotografa a vizuálního umělce Imricha Vebera jako součást dlouhodobé výstavní strategie zaměřené na člověka a prostor, který jej obklopuje.

Výstavním prostorem se stane přímo opavské Horní náměstí, na kterém bude v otevíracích hodinách galerie umístěn stolek s židlemi a výzvou k usednutí a vedení dialogu. Během tří týdnů konání výstavy se navíc u stolku vystřídá v předem stanovených časech několik hostů – odborníků z různých profesí (historici, politologové, architekti, umělci), se kterými budou kolemjdoucí moci otevřít dialog na jedno ze tří konkrétních společenských témat. Těmi budou: „LÉPE BUDE – kdy se soukromé stává veřejným a naopak“, „Prosím vás, kde tu najdu centrum města? Od Slezanky k Bredovi…“, a „Češství a Evropa – a co od ní vlastně očekáváme?“. Výstava volně navazuje na Veberův umělecký čin ve veřejném prostoru města Opavy „Lépe bude“.

Dialog offline je výstavní projekt fotografa a vizuálního umělce Imricha Vebera. Veber v něm pojímá výstavu jako samostatné médium, které mu umožňuje vést nebo iniciovat společensko-politický dialog. Samotný umělecký akt probíhá mimo galerii a vstupuje do veřejného prostoru, který se Veberovi v poslední době stává hlavní vyjadřovací platformou (výstava Řekni mi zrcadlo, kdo je v zemi zdejší nejkrásnější, Billboart Gallery, Ústí nad Labem; aktivizace mezinárodního umělecko-politického činu Vote together, Česká republika; umělecký čin Lépe bude, socha Koule na Horním náměstí, Opava). Veber v Dialogu offline věnuje „návštěvníkům výstavy“, nebo v jeho případě spíše „účastníkům uměleckého aktu,“ vymezený prostor a čas k navázání dialogu s pozvanými hosty, které sám vybírá a v podstatě se tak stává kurátorem veřejné diskuze. Tu situuje na hlavní náměstí mezi opavskou radnici            a městské divadlo, tedy na místo, které je přirozeným centrem dění veřejných a politických událostí a stalo se také místem nedávného Veberova umělecko-politického činu Lépe bude, který získal okamžitý ohlas širokého publika, online diskutérů, vedení města, policie i médií (viz http://bit.ly/lepe-bude).

Více informací a harmonogram jednotlivých dialogů zveřejníme brzy na fb události a na webových stránkách Bludného kamene.

Imrich Veber je vizuální umělec žijící v Opavě. Absolvoval Institut tvůrčí fotografie v Opavě         a Katedru dějin umění v Olomouci, v současné době uskutečňuje doktorandské studium na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě a je asistentem v Ateliéru výtvarné fotografie Michala Kalhouse na Fakultě umění Ostravské univerzity. Vydal několik uměleckých knih (Something Is Missing, 2017; Mejdan podle plánu, 2016; BLOK 62, 2014), se kterými se zúčastnil mezinárodních přehlídek v Evropě i USA, účastnil se zahraničních rezidencí a obdržel několik mezinárodních grantů a stipendií (BS project, Braunschweig, Německo; Visegrad fund for art residence, Košice, Slovensko; Fotofest, Houston, Texas, USA), samostatně vystavoval v Berlíně, v Košicích, v Opavě nebo v Ústí nad Labem, účastnil se mezinárodních přehlídek v Evropě a v USA.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *