Artalk.cz

Od 3. 6. lze v kinech natrefit na výtvarné umění z prostředí madridského Prada

Do kin dnes vstupuje snímek o madridském Pradu, jednom z nejslavnějších muzeí světa, které letos slaví 200 let. Snímek přibližuje nejen dlouhou existenci slavného muzea, ale prostřednictvím sbírek výtvarného umění i celá staletí historie španělského národa.

Celým názvem Museo Nacional del Prado otevřelo své brány prvním návštěvníkům 19. listopadu 1819. V posledních letech jeho obrovská kolekce umění přiláká na tři miliony lidí ročně. Muzeu patří jedna z nejlepších sbírek evropského umění od dvanáctého po devatenácté století na světě, jejímž základem je dřívější španělská královská sbírka. V muzeu se tak nacházejí díla Velázqueze, Goyi, El Greca, Murilla, Ribery, ale také Bosche, Tiziana nebo Rubense. Historií muzea i španělské kultury jako takové provází britský herec a držitel Oscara Jeremy Irons (Zvrat štěstěny, Lolita, Příliš dokonalá podoba aj.). „Obrazy v Pradu odrážejí jedinečnou epochu, která dala vzniknout jednomu z nejdůležitějších muzeí na světě. Sbírky jsou sestavované víc srdcem než hlavou,“ podotýká Irons.

Snímek Prado – sbírka plná divů je posledním dokumentem z letošní jarní série snímků ze světa výtvarného umění, kterou společnost Aerofilms uvádí jako Umění v kině. Kromě snímku Prado se v kinech objevil také příběh Clauda Moneta pod názvem Monetovy lekníny – magie vody a světla. Poslední z trojice „jarních“ dokumentů pak příbližil příběh dvou géniů a současně rebelů Gustava Klimta a Egona Schieleho ve snímku Klimt & Schiele – Erós a Psyché.

Prado – sbírka plná divů

Itálie, 2019 • 90 min • režie: Valeria Parisi

filmem provází: Jeremy Irons

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *