Artalk.cz

6. 6. 2019 / Trans*parent: Živá knihovna

Trans*parent: Živá knihovna / Display / Praha / 6. 6. 2019 v 18:30

Mluvíme-li o tělesné autonomii v dnešním diskursu, není možné vyhnout se otázce transgender lidí a překážkám, kterým trans lidé čelí ze strany médií, zdravotníků, zákonodárců a široké veřejnosti na své cestě zajistit si svobodně rozhodovat nad svým vlastním tělem. V České republice je tato situace o to více znatelná tím, že stát po trans lidech nadále vyžaduje chirurgickou sterilizaci a předává právo rozhodovat o jejich životech sexuoložkám a sexuologům, kteří trans osoby výrazně patologizují a snaží se jejich leckdy komplexní genderovou identitu zjednodušit tak, aby zapadala do cisnormativním požadavkům společnosti. Tři členky české organizace Trans*parent, která usiluje o změnu stávající situace, Ema Lorca, Georgia Hejduk a Jamie Rose budou účastnicím a účastníkům poskytovat informace formou živé knihovny, kde malým skupinám posluchaček a posluchačů přiblíží jak své vlastní zkušenosti, tak i detaily toho, co trans lidé v ČR dlouhou dobu řeší.

Jamie Rose je magisterská studentka anglofonních literatur a kultur. V rámci svého studia se věnuje především literatuře queer a trans žen. V rámci Trans*parentu organizuje workshopy a vzdělávání veřejnosti.

Georgia Hejduk je členka Trans*parentu a věnuje se politice v rámci Pirátské strany. Angažuje se v občanském lobbingu a vzdělávání mládeže.

Ema Lorca je magisterská studentka genderových studií, kde se věnuje queer teorii, a je členka výboru Trans*parentu. Ema pořádá pikniky, hraní deskových her a spravuje Instagramový profil Trans*parentu.

Akce je součástí projektu Multilogues on the Now: Technologie těla, který se soustředí na průniky genderu, rasy a koloniálních struktur moci a jejich působení na naše tělo. Kdo a jakým způsobem může zasahovat do naší tělesné zkušenosti, a jakou roli zde hraje všudypřítomnost digitálních technologií? Ptá se, jaké limity a bariéry tyto podmínky vytváří a reprodukují, ale také nabízí pozice a artikulace jejich vědomého zpochybňování radikálními přístupy k péči a mezigenerační solidaritě.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *