Artalk.cz

TZ: V Lázních vystaví grafiky lázní

V Lázních vystaví grafiky lázní / Oblastní galerie v Liberci / Liberec / 15. 5. 2019

V Oblastní galerie Liberec začíná v pátek 17. května výstava, která představí zajímavé grafické listy ze sbírky galerie s námětem lázeňství. Výstava má název Z lázní do Lázní a potěší především milovníky klasického umění.

Největší rozmach lázeňství ve smyslu odpočinku a léčebných kúr spadá do první poloviny 19. století. V té době vznikla také většina grafických listů s náměty kolonád a vřídel prezentovaných na nové výstavě. Do výběru byly zařazeny práce s náměty z Karlových Varů, Mariánských Lázní a Teplic, které zachycují idylickou romantickou podobu těchto míst v polovině 19. století. Zajímavé jsou záznamy běžného provozu a atmosféry, ve které se zde setkávaly elity tehdejší společnosti. Z dalších míst jsou zastoupeny Bad Ems nebo Bad Kissingen v Německu a nechybí ani exotické turecké lázně.

„V regionu patřily k významným místům s prameny s léčebnými účinky Lázně Libverda. Pro milovníky regionu byla proto zařazena grafika s velmi netypickým pohledem na toto místo ve Frýdlantském výběžku,“ doplnila kurátorka výstavy Anna Habánová.

Oblastní galerie Liberec spravuje více než 22 000 sbírkových předmětů, z toho na 16 000 grafických listů. Grafiky prezentované na nově otevřené výstavě byly pro tento účel zrestaurovány za finanční podpory Libereckého kraje. „Restaurování našich sbírek je asi nekonečný příběh. Díla stárnou přirozeně, ale my dnes hlavně splácíme dluh, který vznikl nevhodným uložením děl ve staré galerii. A bez Libereckého kraje bychom to určitě nezvládli,“ vysvětlil ředitel galerie Jan Randáček.

Současně s touto výstavou je v galerii k vidění zcela výjimečná prostorová instalace, jejímž hlavním námětem je očista ducha a pomyslně i těla v nynějším přetechnizovaném světě pohledem současného umění. Galerie – objekt bývalých městských lázní – se tak pomyslně navrací ke svému původnímu účelu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *