Artalk.cz

17. – 18. 5. 2019 / Symposium S kým mluvíme? Co se mohou instituce (od)naučit od umělců?

Symposium S kým mluvíme? Co se mohou instituce (od)naučit od umělců? / tranzit, Kampus Hybernská / Praha / 17. – 18. 5. 2019

Sympozium S kým mluvíme? Co se mohou instituce (od)naučit od umělců? je součástí prvního ročníku bienále Ve věci umění, Praha. Na symposiu se umělci, umělkyně a umělecké kolektivy, jakož i zástupci a zástupkyně uměleckých institucí setkají nad otázkami týkajícími se vztahu uměleckých projektů, galerií a publika.

Gentrifikace, růst cen nemovitostí, nedostatek dostupného bydlení, sociální bubliny vytvářené prediktivními algoritmy sociálních sítí. Rostoucí sociální segregace ve fyzickém a virtuálním prostoru nás nutí potýkat se s krizí veřejného prostoru. Dnes často vůbec nerozumíme tomu, s čím nesouhlasíme, což souvisí s čím dál větším nedostatkem inkluzivněji pojatých platforem. Jak by na to mělo reagovat umění, ale především umělecké instituce?

Jak vytvořit skrze umění platformu, kde se budou moci setkávat a komunikovat lidé různých společenských vrstev, pohlaví, etnicity? V jakém ohledu potřebuje umělec či umělkyně pro budování vztahů s publikem umělecké instituce? Jaké způsoby práce se může umělecká instituce (od)naučit z praxe umělců a umělkyň, kteří zapojují a spoluvytvářejí komunity a tak zviditelňují jejich problémy? Jak může být umělecká praxe inspirativní pro kritickou uměleckou instituci, která by se chtěla stát místem nepravděpodobných setkání v podmínkách sociálních bublin ve virtuálním i fyzickém prostoru?

Účinkují: tranzit.cz – Tereza Stejskalová, Vít Havránek, Veronika Janatková (CZ), Krytyka Polityczna – Igor Stokfiszewski (PL), Željka Blakšić AKA Gita Blak (HR), James & Brea McAnnaly/ The Luminary (USA), Emília Rigová (SK), Andang Kelana (ID), Sráč Sam (CZ), Jiří Skála (CZ), Ruti Sela (ILl), Chto Delat – Dmitry Vilensky (RU), Alarm – Saša Uhlová, Jan Bělíček (CZ), Illia Gladshtein (UA), Mark Wilson (United Kingdom), Alex Martinis Roe (GB), Jonas Staal (NL), Marcus Steinweg (DE), Lucy Lopez (GB)

Moderují: Tereza Stöckelová, Igor Stokfiszewski, James McAnnaly, Anna Remešová

Bienále Ve věci umění proběhne v létě 2020. Kurátorský tým tvoří Tereza Stejskalová a Vít Havránek.

akce proběhne v angličtině, tlumočení do češtiny v případě potřeby
vstup zdarma

sympozium bude bezbariérové
k dispozici bude dětská herna s hlídáním

Podrobný program symposia na stránkách www.matterof.art

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *