Artalk.cz

Předseda ČSSD Hamáček chce po Staňkovi vysvětlení nabídky práce pro Fajta

Předseda ČSSD a místopředseda vlády Jan Hamáček bude chtít po ministru kultury Antonínu Staňkovi (ČSSD) vysvětlení, proč dostal odvolaný ředitel Národní galerie Praha (NGP) Jiří Fajt nabídku zastávat post finančního ředitele NGP. Hamáček to dnes řekl v České televizi, která o nabídce informovala. Fajtovi ji podle ČT zaslal prozatímní ředitel galerie Ivan Morávek.

V dopise, který prozatímní šéf NGP Fajtovi adresoval, dostal podle ČT nedávno odvolaný ředitel galerie nabídku na místo kurátora sbírky moderního a současného umění nebo místo finančního ředitele.

Fajta odvolal Staněk v polovině dubna po kontrole v NGP, odvolání zdůvodnil závažnými pochybeními v hospodaření. Na Fajta ministr podal trestní oznámení kvůli autorské smlouvě na 1,2 milionu korun či kvůli dlouhodobým nájemním smlouvám uzavíraným NGP. Staněk odvolal také ředitele Muzea umění Olomouc (MUO) Michala Soukupa.

Hamáček dnes v ČT řekl, že ho překvapilo, že „někdo nabídne člověku, který má takové problémy, post finančního ředitele“. Označil to za manažerskou chybu. Dodal, že neví, proč Morávek nabídku zaslal, zda Fajtovi musel nabídnout všechny volné funkce. Od ministra kultury bude chtít vysvětlení.

Proti Fajtovu odvolání se postavili nejen představitelé kulturní obce, požadují kvůli němu konec Staňka ve funkci. Užší vedení sociální demokracie ve čtvrtek Staňkovi uložilo připravit do konce května výběrová řízení na šéfy obou institucí. Staněk dostal také za úkol zklidnit situaci v kultuře.

Hamáček se dnes v České televizi ministra kultury zastal, pokud jde o odvolání postupoval podle něj správně. Odmítl říct, zda by uvítal Staňkovu demisi. Za jeho hlavní úkol označil, aby podle výzvy vedení ČSSD připravil výběrové řízení na šéfa NGP. Kdyby úkol nezvládl, Hamáček to bude řešit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *