Artalk.cz

TZ: Jiří Kuděla

Jiří Kuděla / Chce zmizet, ale nezmizí / Galerie Millennium / Praha / 15. 5. – 9. 6. 2019

Výstava ostravského malíře Jiřího Kuděly Chce zmizet, ale nezmizí, je komorním nahlédnutím do tvůrčí dílny, jejíž obsahovou platformou je podobizna, respektive figura. K vidění je v malostranské galerii Millennium od 15. 5. do 9. 6. 2019.

Formální ukotvení klasických výtvarných žánrů je autorem podrobováno reduktivním i transpozičním přístupům. Výsledný obraz tak může být materiálovou variací odkazující k informelním principům nebo se jeví jako nehmotná stopa polarizovaného světla. Bravurní charakter finálních realizací Kudělových maleb je však nejednou konfrontován inspirací vycházející také z vizuální databáze insitního výtvarného projevu.

Pozoruhodnou součástí širokého spektra autorovy tvorby je volba symptomatických vizuálních rejstříků jednotlivých historických epoch jako média pro jejich figurální reinterpretaci. Divák se tak může setkat s bezhlavými monstry oděnými v jakýsi kvazi-kyrys, anebo se dívá do očí krystalu krajky límce kabátce bez těla.

Jak si je možno z předešlého domysleti, případný návštěvník Kudělova malířského ateliéru se nepochybně také stane součástí malířské hry s dějinnými obsahy portrétní tvorby sublimující výsledným tvarem, jemuž je možno rozumět jako echům portrétů Diega Velázqueze, buřince Reného Magritta či tubismu Fernanda Légera a v neposlední řadě i úsměvu Marilyn Monrou z dílny Andyho  Warhola.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *