Artalk.cz

16. 5. 2019 / Monstrozita, touha a smrt: Rozhovor mezi Margrit Shildrick a Kateřinou Kolářovou

Monstrozita, touha a smrt: Rozhovor mezi Margrit Shildrick a Kateřinou Kolářovou / FAMU, učebna U2 / Praha / 16. 5. 2019 v 18:00

Moderuje Hana Janečková

Monstrozita, touha a smrt je konverzací mezi dvěma předními feminickými akademičkami – Margrit Shildrick a Kateřinou Kolářovou. Margrit Shildrick (Stockholmská univerzita) se věnuje celé šíři témat, mezi něž patří psychoanalýza, studia a historie vědy a technologií, etika dotyku či teorie monstrozity a jinakosti. Kateřina Kolářová (Univerzita Karlova) je českou vědkyní v oblasti disability, crip a queer studií, afektivních teorií a biomedicíny. Její nejnovější výzkumy se zabývají historií HIV a AIDS ve státním socialismu i v postsocialistickém Československu, a také analýzou postsocialistické transformace z feministických, queer a crip pozic. V tomto rozhovoru, který moderuje kurátorka a teoretička Hana Janečková, se Shildrick a Kolářová zaměří na myšlenky, které spojují monstrozitu s touhou, či eutanazii s politikou umírání v globálním kapitalismu.

Konverzace je součástí projektu Multilogues on the Now: Technologie těla, který se soustředí na průniky genderu, rasy a koloniálních struktur moci a jejich působení na naše tělo. Kdo a jakým způsobem může zasahovat do naší tělesné zkušenosti, a jakou roli zde hraje všudypřítomnost digitálních technologií? Ptá se, jaké limity a bariéry tyto podmínky vytváří a reprodukují, ale také nabízí pozice a artikulace jejich vědomého zpochybňování radikálními přístupy k péči a mezigenerační solidaritě.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *