Artalk.cz

TZ: Symposium S kým mluvíme? Co se mohou instituce (od)naučit od umělců?

Symposium S kým mluvíme? Co se mohou instituce (od)naučit od umělců? / Kampus Hybernská / Praha / 17. – 18. 5. 2019

Sympozium S kým mluvíme? Co se mohou instituce (od)naučit od umělců? je součástí prvního ročníku bienále Ve věci umění, Praha.

Gentrifikace, růst cen nemovitostí, nedostatek dostupného bydlení, sociální bubliny vytvářené prediktivními algoritmy sociálních sítí. Rostoucí sociální segregace ve fyzickém a virtuálním prostoru nás nutí potýkat se s krizí veřejného prostoru. Dnes často vůbec nerozumíme tomu, s čím nesouhlasíme, což souvisí s čím dál větším nedostatkem inkluzivněji pojatých platforem. Jak by na to mělo reagovat umění, ale především umělecké instituce?

Na symposiu se umělci, umělkyně a umělecké kolektivy, jakož i zástupci a zástupkyně uměleckých institucí setkají nad otázkami týkajícími se vztahu kulturních projektů, institucí a publika.

Jak vytvořit skrze umění platformu, kde se budou moci setkávat a komunikovat lidé různých společenských vrstev, pohlaví, etnicity? V jakém ohledu potřebuje umělec ci umělkyně pro budování vztahů s publikem umělecké instituce? Jaké způsoby práce se může umělecká instituce (od)naučit z praxe umělců a umělkyň, kteří zapojují a spoluvytvářejí komunity a tak zviditelňují jejich problémy? Jak může být umělecká praxe inspirativní pro kritickou uměleckou instituci, která by se chtěla stát místem nepravděpodobných setkání v podmínkách sociálních bublin ve virtuálním i fyzickém prostoru?

Symposia se zúčastní:

tranzit.cz – Tereza Stejskalová, Vít Havránek, Veronika Janatková (CZ), Krytyka Polityczna – Igor Stokfiszewski (PL), Željka Blakšić AKA Gita Blak (HR), James & Brea McAnnaly/ The Luminary (USA), Emília Rigová (SK), Andang Kelana (ID), Sráč Sam (CZ), Jiří Skála (CZ), Ruti Sela (ILl), Chto Delat – Dmitry Vilensky (RU), Alarm – Saša Uhlová, Jan Bělíček (CZ), Illia Gladshtein (UA), Mark Wilson (United Kingdom), Alex Martinis Roe (GB), Jonas Staal (NL), Marcus Steinweg (DE), Lucy Lopez (GB)
Moderují: Tereza Stöckelová, Igor Stokfiszewski, James McAnnaly, Anna Remešová

pozn. Sympozium  bude probíhat v anglickém jazyce, je bezbariérové.a k dispozici je dětská herna s hlídáním.

Bienále Ve věci umění se potýká s otázkami soužití ve společnosti, v níž lidé přestali hovořit společným jazykem. Zdržuje se v místech, kde jazyk selhává, zkoumá pohrdání, podráždění, strach, frustraci, neporozumění, zlobu, agresi, únavu, apatii, lhostejnost, úzkost. S pocitem, že je nutné najít společné východisko, ohledává příčiny a podmínky emocionálního naladění současné společnosti. Tyto příčiny hledá v minulosti, v přítomnosti, či na ně hledí z perspektivy možných scénářů budoucnosti. První edice konající se v létě 2020 je organizovaná tranzit.cz a kurátorovaná Vítem Havránkem a Terezou Stejskalovou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *