Artalk.cz

Grand Opening Invalidovny

Ve 14. hodin 7. května 2019 se po dlouhých letech chátrání otevírá výjimečný barokní areál a národní kulturní památka, Karlínská Invalidovna. Spolek Iniciativa pro Invalidovnu proměňuje prostor na 6 měsíců v živé kulturní centrum pro společenské a sousedské aktivity v samotném srdci Karlína. Po celou dobu se zde budou konat koncerty, performance, diskuzní a přednáškové programy, festivaly, instalace, umělecké rezidence a výstavy, které mimo jiné bude organizovat nově vzniklá platforma 3Kurátorek.

Pro Grand Opening Invalidovny si 3Kurátorky připravily prezentaci šesti prostorových instalací nejmladší generace českých umělkyň a umělců. Dále vystaví soubor soch zesnulého Jiřího Čujana. Zvláštním hostem pro Grand Opening Invalidovny je francouzský umělec Baptiste Charneux, jež je letošním laureátem Ceny Jindřicha Chalupeckého. Jednotícím prvkem připravovaných instalací je přímá reakce na české prostředí jeho paradoxy, vývoj i osobní výpovědi.

Jana Svobodová je studentkou sochařského ateliréru ak. mal. Tomáše Hlaviny pražské Akademie výtvarných umění. V Invalidovně představí monumentální sochařskou realizaci, která je metaforou k základu její další sochařské tvorby, která bude doprovázena souborem jejích grafických prací, které jsou inspirovány vnitřní krajinou. Umělecká trojice Lucie Hyšková, Alexandra Naušová a Petr Kubáč jsou studenty ateliéru fotografie Lukáše Jasanského na Fakultě umění a designu. Vytvořili světelnou instalaci přímo pro prostory Invalidovny, jež reflektuje historii budovy. Anna Roubalová studuje v ateliéru Digitálních médii pod vedením Michaely Thelenové na Fakultě umění a designu. Panel je video instalací inspirovanou klasickým sídlištním charakterem z 70. let 20. století. Staví do kontrastu
monumentální hmotu a organické detaily. Jan Poš studuje v ateliéru Time-based Media u Pavla Mrkuse na Fakultě umění a designu. Vytvořil nové platformě 3Kurátorek světelnou instalaci na míru. Další realizace představí v budoucím programu.

Jiří Čujan alias Jiřička absolvoval v ateliéru Sochařské a prostorové koncepty na Akademii výtvarných umění v Drážďanech u prof. Eberharda Bossleta. Jiřička žil a pracoval střídavě v Německu a České republice a věnoval se fotografii, měděným plastikám a dřevěným objektům. Cyklus dřevěných plastik, které budou představeny jen na jeden večer v rámci Grand Openingu, Andere Kinder je inspirován fotografiemi dětí z kojeneckého ústavu v Krči, kde pracoval Jiřího tatínek.

Baptiste Charneux je mladý umělec pohybující se na francouzsko-české současné umělecké scéně. Na začátku letošního roku se dostal do širšího podvědomí českého publika zejména díky nominaci do finále cen Jindřicha Chalupeckého za rok 2019, a to jako jeden ze dvou zahraničních umělců. Baptiste rozvíjí svou představivost a gesta skrze prostorové objekty, které vytváří zejména prostřednictvím hlíny a keramiky.

Nová platforma 3Kurátorek tvoří skupina tří mladých, ambiciózních a energických nadšenkyň do současného umění, které se poprvé poznaly při studiu Kurátorských studií, magisterského oboru Fakulty umění a designu v Ústí nad Labem. Spojila je ambice být aktivní součástí československé umělecké scény a realizovat kurátorskou činnost novým způsobem, a tak zpřístupnit současné umění široké veřejnosti. Mají snahu realizovat kurátorskou činnost zodpovědně a organizovaně, s ohledem na reálnou situaci veřejných i soukromých uměleckých institucí, na problematiku kulturních pracovníků i kurátorů a v neposlední řadě především s ohledem na nestálé postavení samotných umělkyň a umělců.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *