Artalk.cz

Národní muzeum ve Varšavě vrátilo do expozice dílo Natalie LL

Národní muzeum ve Varšavě dnes vrátilo do expozice moderního umění dílo feministické umělkyně Natalie LL z roku 1973, které minulý týden nechalo spolu s dalšími odstranit pro údajnou obscénnost. Video instalace nazvaná Konzumní umění zobrazuje mladou ženu, která s neskrývaným potěšením pojídá banán. Na podporu díla se dnes před muzeem sešly stovky lidí, kteří demonstrativně pojídali banány, informoval web gazeta.pl.

Mezi umělci i opozičními politiky vyvolalo odstranění expozice vlnu nevole; podle nich se jedná o úzkoprsé rozhodnutí a cenzuru. Na sociálních sítích zveřejňovali fotografie, na nichž sami konzumovali toto ovoce. Divadelní historička Joanna Krakowská na facebooku založila skupinu Jedení banánů před národním muzeem, kam na její výzvu večer dorazily stovky lidí na happening oslavující uměleckou svobodu a ženské umění.

„Banánová revoluce!“ křičeli účastníci akce, kteří třímali žluté ovoce v gestu napodobujícím držení pistolí.

„Oslavujeme vítězství a vzdáváme hold umělkyním. Protestujeme proti cenzuře a požadujeme v národním muzeu náležité místo pro ženy,“ prohlásila jedna z organizátorek akce.

Ředitel muzea Jerzy Miziolek se několik hodin před tím v reakci na kritiku rozhodl díla Natalie LL a dalších tří autorů vrátit na místo. Zde však podle něj budou vystavena pouze do chvíle, než bude v muzeu nainstalována zcela nová expozice.

Miziolek svůj krok vyřadit díla z výstavy zdůvodňoval obavou, že může být škodlivá pro děti a mládež. Svou argumentaci podpořil zveřejněným dopisem, v němž si matka jednoho školáka stěžovala, že její syn byl návštěvou muzea traumatizován. Zákaz vystavovat kontroverzní dílo Natalie LL přišlo poté, co byl ředitel předvolán ministrem kultury. Polská média proto spekulovala, že na rozhodnutí měli vliv představitelé vládnoucí konzervativní strany Právo a spravedlnosti (PiS), kteří v minulosti výtvor označovali za nevhodný a obscénní.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *