Artalk.cz

Muzeum hl. m. Prahy připravuje restaurátorský zásah na mostě mezi Malostranskou mosteckou věží a Juditinou věží

Muzeum hlavního města Prahy chystá znovuotevření můstku mezi Malostranskou mosteckou věží a Juditinou věží, který byl dosud z bezpečnostních důvodů pro návštěvníky uzavřen. Od středy 24. do pátku 26. dubna 2019 budou proto probíhat restaurátorské práce na zpevnění kamenů madla můstku k Juditině věži. Z tohoto důvodu bude proveden také zábor jedné třetiny místa pod můstkem, kde bude stát lešení. Zbylý prostor bude pro návštěvníky a obyvatele Prahy volně průchozí.

Při prohlídce stavu zábradlí na mostě mezi Malostranskou mosteckou věží a Juditinou věží a následném průzkumu statikem bylo zjištěno, že kamenné bloky zábradlí jsou pouze položeny na sobě a chybí vnitřní kovová konstrukce zajištění.

Při restaurátorském průzkumu pak došlo k otevření spár mezi bloky a vyjmutí záslepek a ke kontrole technologie historického statického zajištění.

Restaurátorský zásah bude řešit statické zajištění bloků zábradlí na Malostranské mostecké věži. Budou vyňaty kamenné záslepky a zavrtány otvory pro osazení kovových stabilizačních čipů. Následně dojde i ke zpevnění bočních spár zdiva, případně doplnění spárování a zpětnému osazení záslepek na madle. Po dokončení prací budou kameny plasticky doretušovány v defektech a na místech, kde dochází k degradování kamene.

Práce provede kolektiv odborníků vedený renomovaným akademickým malířem s restaurátorskou licencí panem Tomášem Raflem.

Malostranské mostecké věže jsou dvě stylově odlišné a různě vysoké věže. Jsou propojeny branou a společně tvoří vstup z Karlova mostu na Malou Stranu. Nižší z nich se také nazývá Juditina věž, protože byla součástí Juditina mostu, předchůdce dnešního Karlova mostu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *