Artalk.cz

TZ: Národní galerie představuje Cestu k Vysoké hře Josefa Šímy

Národní galerie představuje Cestu k Vysoké hře Josefa Šímy / Národní galerie v Praze / Praha / 15. 4. 2019

Výstava Josef Šíma: Cesta k Vysoké hře představuje ranou i vrcholnou tvorbu jedné z nejvýznamnějších osobností moderního umění. Od 19. dubna ji bude hostit Valdštejnská Národní galerie Praha.

Výstava představuje dílo Josefa Šímy (1891–1971) od jeho brněnských počátků do setkání s básníky pozoruhodné, a dnes již v jistém smyslu legendární francouzské skupiny Vysoká hra (Le Grand Jeu).

„Výstava ukazuje, nakolik byla jeho účast na tomto dobrodružství jedním z klíčových impulzů pro jeho tvorbu. V krátkém období 1929–1931 se Šíma stal hlavním výtvarníkem skupiny a ostatní členové – básníci se zabývali interpretací jeho tvorby,“ uvádí kurátorka výstavy Anna Pravdová.

V této souvislosti budou u nás vůbec poprvé prezentována i umělecká díla dalších výtvarníků skupiny a dokumenty pocházející zejména z francouzských muzeí, galerií a soukromých sbírek. Mezi ně patří například Šímovy unikátní portréty hlavních básníků skupiny Reného Daumala a Rogera Gilbert-Lecomta.

Josef Šíma, v zahraničí známý jako Joseph Sima, se ve třiceti letech přestěhoval do Paříže. Po celý život si ale uchoval silné vazby na Československo, rodnou Jaroměř, Prahu i Brno – rodná zem inspirovala jeho tvorbu a byl významným prostředníkem mezi českou a francouzskou avantgardou.

Setkání s mladými francouzskými básníky v čele s René Daumalem a Rogerem Gilbertem-Lecomtem Šímu trvale poznamenalo a mnohokrát zdůraznil, že jeho tvorbě nejlépe rozuměli právě oni. Společně s nimi a dalšími umělci založil skupinu Vysoká hra, kterou charakterizovala kritika evropské racionální civilizace, inspirace indickou filozofií, práce s nevědomím a experimentální metafyzika. Její členové se pokoušeli překročit hranice reálného světa, k čemuž využívali rozmanitých prostředků od poezie po meditační techniky.

Výstava ve Valdštejnské jízdárně seznámí návštěvníky s Šímovými portréty, městskými scenériemi, krajinami, torzy v krajině či mytologickými výjevy, společně s obrazy, kresbami a fotografie jeho druhů, především Maurice Henryho a Artüra Harfauxe. Představí také Šímovu spolupráci s dalšími významnými básníky, jako byl například Pierre Jean Jouve či George Ribemont-Dessaignes a ilustrace k jejich knihám.

„Ve srovnání s brněnskou výstavu se pražští návštěvníci mohou těšit na některé další zápůjčky ze soukromých sbírek a Šímovy práce na papíře, které lze z důvodu citlivosti materiálu vystavovat pouze po omezenou dobu,“ dodává Petr Ingerle.

Výstavu připravila Národní galerie Praha ve spolupráci s Moravskou galerií v Brně, kde výstava probíhala v Místodržitelském paláci od října loňského roku do letošního února. Záštitu na výstavou převzal francouzský velvyslanec Roland Galharague.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *