Artalk.cz

denní tisk 11. 4. 2019

Jaroslav Šonka v Deníku N píše o stoletém výročí založení Bauhausu. Impulzem mu je nejen výstava v Galerii Jaroslava Fragnera, ale také celá řada podobných událostí po celém světě, které oslavují tuto školu funkcionalismu, jež měla vliv na design a architekturu takřka po celém světě. Šonka ve stručnosti shrnuje základní principy tvorby významných umělců, jakými byli Walter Gropius nebo Ludwig Mies van der Rohe.

O výstavě Filip Šlapal: Bauhaus, jež se koná v Galerii Jaroslava Fragnera, pak podrobněji referuje ve stejném deníku Ivan Adamovič. Šlapal vystavuje cyklus fotografií architektury Bauhausu, ale i té, která se jí inspirovala. Podle Adamoviče je výstava překvapivě komorní.

V magazínu Kreativ Praktická žena Martina Háchová píše o Zikovi a Lídě Ascherových, jejichž výstavu hostí pražské Uměleckoprůmyslové museum. Háchová popularizuje jejich tvorbu, která slavila úspěch po celém světě. Umělci spolupracovali s mnohými předními výtvarníky a módními značkami, jako byl Henri Matisse a značky Dior a Givenchy.

V rubrice Kultura Lidových novin a ve Zpravodajství Práva a v deníku Aha! se objevuje krátká zpráva o vystavení významné pozdně středověké památky – Piety z Bílska, která byla zrestaurována v dílnách Národní galerie v Praze a nyní je dílem sezóny v tamní stálé expozici v Anežském klášteře. Pieta z Bílska je majetkem katolické farnosti Bílsko (jižní Čechy).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *