Artalk.cz

TZ: Final_Final_Globální Kavárna

Final_Final_Globální Kavárna / PRAHA / Fórum pro architekturu a média / Brno / 5. 4. 2019

Kulturní prostor PRAHA v Brně a kolektiv final_final zahajují programový blok, jenž bude zkoumat formy interiérové produkce bez architekta s cílem reflektovat téma globální kavárny a nucené unifikace většinového vkusu společnosti. V rámci dubnové části bloku uvedeme v pátek 12. 4. 2019 od 19 hod přednášku kurátorky a teoretičky Zuzany Duchové zaměřenou na smysl (nejen) architektonických anticen a kultivaci veřejného prostředí. Po ní bude následovat víkendový workshop studentů Fakulty výtvarných umění pod vedením akademického sochaře a štukatéra Vojtěcha Trochy. Vernisáž jejich autorských instalací a intervencí proběhne v prostoru PRAHA v pondělí 15. 4. od 19 hod.

Tematický blok bude za pomoci pozvaných hostů v průběhu dubna a května zkoumat formy interiérové produkce bez architekta s cílem reflektovat „Globální kavárnu” – prostor splňující fotogeničnost, líbivost s instantním dosahem na sociálních platformách, prostor příjemný pro všechny a vždy. Výsledkem budou dvě autorské instalace experimentálně vstupující do kulturního prostoru PRAHA v Brně.

Intenzita vizuality, která aktuálně společnost obklopuje, se nutně odráží i v devalvaci architektonické profese. Jedním z důsledků tohoto jevu může být i suplování procesu architektonického navrhování jinými profesemi. „Dekoratéři” jsou dnes suverénně schopní aplikovat současné vizuální trendy a požadavky, a těmi pak dokonale naplnit představy investora. Architekt se stává nepotřebným článkem struktury. Aktuálním trendem zahlcujícím vizuální prostředí novodobých non-places je ošuntělá estetika. Dochází k „harmonizaci vkusu”, a to nejčastěji za pomocí prvků napodobujících řemeslnou tvorbu nebo například znovuobjeveným fenoménem pokojových rostlin v interiérech.

Final_Final_Globální Kavárna_Program_Duben

Pátek 12. 4. 2019 od 19.00
PRAHA / Fórum pro architekturu a média, Husova 18, Brno‘
Přednáška_Promluvíme si o smyslu, historii a budoucnosti anticen a o tom, jak kultivovat každodenní realitu s realistickými očekáváními.
fb event přednášky: https://www.facebook.com/events/1851197684985669
Zuzana Duchová_Projektová manažerka, kurátorka a teoretička. Vede site-specific projekt salonik.sk, který se zabývá otázkou, zda dokáže umění zkultivovat zanedbaný a komplikovaný prostor, jakým je Hlavní nádraží v Bratislavě. Od roku 2018 působí jako mluvčí BRUTUS, slovenské anticeny za architekturu, která satirickou formou parazituje na ceně za architekturu CE ZA AR. Anticena vznikla s cílem vnést do veřejného diskurzu témata nekvality, nevkusu či společenské zodpovědnosti a dopadů.

Sobota-Neděle 13. – 14. 4. 2019
Fakulta výtvarných umění VUT v Brně, Údolní 53
PRAHA / Fórum pro architekturu a média, Husova 18, Brno
Workshop_Prozkoumáme formy produkce bez architekta s cílem reflektovat “Globální kavárnu” – prostor splňující fotogeničnost, líbivost s instantním dosahem na sociálních platformách, prostor příjemný pro všechny a vždy.
Vojtěch Trocha_Vystudoval SŠUD v Brně a Akademii výtvarných umění v Praze (ateliér Róna, později Rittstein), aktuálně působí ve štukatérské dílně Akademie výtvarných umění v Praze a na rezidenčním pobytu v Petrohradská kolektiv.

Pondělí 15. 4. 2019 od 19.00
PRAHA / Fórum pro architekturu a média, Husova 18, Brno
Vernisáž_Odhalíme autorské instalace vzešlé z workshopu a k tomu nám zahraje kavárenský povaleč Gluten Morgen.
fb event vernisáže autorské instalace: https://www.facebook.com/events/334217553826854

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *