Kolben Open 6: otevřené ateliéry na Pragovce s celodenním programem a zahájením velké výstavy

V sobotu 6. dubna se veřejnosti otevře zhruba padesátka uměleckých ateliérů v industriálních prostorech vysočanské Pragovky. Šestý ročník této události doprovodí celodenní program, jehož součástí bude i zahájení výstavy padesátky umělců a jednoho hosta, nazvané Flying Inn.

Celodenní program Kolben Open 6

Doprovodný program zahájí v 10 hodin workshopy pro děti, výtvarná dílna s malířem Davidem Pešatem a Kristýnou Fabiánovou a graffiti workshop v exteriéru s umělci Jurajem Ďurišem a Tomášem Hricem. Od 11 hodin se návštěvníci mohou těšit na přednášku o historii industriální architektury Vysočan, jež bude spojena s krátkou prohlídkou dosud přístupné části areálu Pragovky. Příběh továrny, sahající až do roku 1907, návštěvníkům odhalí historik architektury a pedagog FA ČVUT Lukáš Beran. Jako minulý rok, chtějí i letos organizátoři Kolben Open během dne pracovat s tzv. živou historií. Výzvou Vezmi dědu na Pragovku! se pokusí přilákat pamětníky se svými vnuky, kteří zažili areál ještě funkční jako ČKD. Zaujmout však chtějí i běžné zájemce o historii Pragovky s ratolestmi. V průběhu dne bude také otevřena skateboardová hala.

Otevřené ateliéry

Otevření ateliérů, jež je možností k osobnímu setkání s umělci a tím i jedinečnou příležitostí k nahlédnutí do jejich jinak „skrytých“ světů, se odehraje od 12 a potrvá do 18 hodin. Ve 14 hodin proběhne komentovaná prohlídka ateliérů.

Velká výstava rezidentů Pragovky

Po dvouleté odmlce je součástí Kolben Open také velká výstava rezidentů Pragovky. Výstavu Flying Inn zahájí v 18.30 kurátor výstavy Karel Srp, který expozici organicky rozčlenil do několika oddílů pojatých jako dynamický, proměňující se proud přicházejících zkušeností, jako pohybující se přelévající vlnu,  vyjevující šíři soudobých přístupů k vizuálnímu sdělení, jejíž účastníci používají rozmanité výrazové spektrum (malbu, plastiku, instalaci, videoprojekci, počítačovou komunikaci) jako prostředek umožňující vyjádřit zjevnou i skrytou podobu mezistavu, ve kterém se přicházející  prolívá s doznívajícím, ve kterém jako by bylo vše přítomné naráz. Prostor společného sdílení se stal všeobsáhlou přítomností, jež vytlačila povědomí o čase i místě.

Výsledná instalace, propojující kolem padesáti autorů nejrůznějších věkových generací, provedená s ohledem na možnosti využitelnosti jednotlivých výstavních síní, bude vycházet z tematických celků, zabývajících se vždy společnou představou (dopadem spotřebního světa, jazykem abstraktních forem, obnovou zrakové zkušenosti, vztahem propojení stroje a přírody, osobními životními příběhy, filmovými objekty). Oživí zhruba 2000 m2 silného, průrazného industriálního prostoru bývalých skladišť a výrobních hal.

S ohledem k počtu vystavujících umělkyň a umělců a rozsahu expozice lze říci, že Flying Inn je počinem na české poměry v zásadě ojedinělým. I přesto se kurátor výstavy Karel Srp pokusil přistoupit ke každému autorovi jako k autonomnímu a nezaměnitelnému tvůrčímu subjektu, jehož dílo vypovídá něco o současném světě zcela unikátním způsobem bez odhledu na to, ať už je nebo není jeho tvůrce renomovaný a známý, nebo veřejné publicitě doposud spíše unikající. K výstavě Flying Inn její kurátor mimo jiné podotýká, že: „…představuje díla z ateliérů, která vznikla v Pragovce za uplynulé dva roky, přičemž řídící myšlenkou výstavy je ‚sdílené bydlení‘, ‚pronájmy‘, které jsou nejtypičtějším rysem Prahy posledních několika let.“

Vzhledem k vlastnímu smyslu výstavy je výmluvné již slovní spojení Flying Inn. Karel Srp podotýká: „Název výstavy je metaforou pohybu a proměny, nestálosti, nečekanosti, podnětnosti, svobodného toku myšlení a představ, názorové plurality, existující v jednom společném objektu, který je pro jeho obyvatele sice společným domovem-ateliérem, avšak, když se z něj vyjde ven, do výstavních prostor, nacházejících se kousek od ateliérů, tak se náhle práce jeho obyvatel dostává do jiné roviny, ze soukromí se stává společným jevem.“ Závěrem k výstavě dodejme, že potrvá až do 6. června.

Hudební zakončení programu

Večer se rozezní industriální šanson uskupení MR, následuje koncert kultovní skupiny umělecké scény Střešovická Kramle, která představí nový projekt Whitening. Ve 22 hodin uzavře program afterparty s DJ Snautem.

Týdnem umění na Pragovce

Podstatnou novinkou spojenou s Kolben Open je, že letos bude jakýmsi neformálním „předvojem“ Týdne umění, čehož si organizátoři prvně jmenované události velmi váží. Obě události totiž sledují podobné cíle, shodli se jejich organizátoři. Kolben Open si nicméně zachová své tradiční načasování na první týden v dubnu. V Týdnu umění, který se bude konat v kulturních a uměleckých institucích po celé Praze 22. - 28.4., návštěvníkům Pragovka nabídne komentované prohlídky výstavy s umělci, kurátorskou prohlídku, Art-bazar a také veřejnou debatu, která se bude zabývat možnými způsoby budování kulturních center v industriálním prostředí. K diskuzi budou na tuto akci přizváni lidé s praxí v této činnosti, navazovat bude i teoreticko-kritická reflexe.

Historie Kolben Open

Tato událost vznikla v roce 2014 zdola jako spontánní počin pro několik přátel. Pestrá umělecká komunita působící v prostorách Pragovky je v současném českém kulturním kontextu největším tvůrčím ostrůvkem v sousedství sílících tendencí developmentu.

Abecedně řazený seznam vystavujících umělkyň a umělců na výstavě Flying Inn

Kateřina Adamová, Karima Al-Mukhtarová, Jana Babincová, Zuzana Badinková, Tomáš Beňadik, Kateřina Burgertová, Filip Černý, Viktor Dedek, Tomáš Džadoň, Eliška Fialová, Daniel Hanzlík, Matouš Háša, David Helán, Anežka Hošková, Petra Hudcová, Anna Hulačová, Jakub Janovský, Jan Jírovec, Jaroslava Kadlecová, Martin Káňa, Susanne Kass, Rebeka Kloudová, Terezie Kolářová, Tadeáš Kotrba, Marie Ladrová, Veronika Landa, Dominik Lang, Václav Litvan, Martin Matoušek, Matouš Marek, Lucie Nováčková, Robo Palúch, Pasta Oner, David Pešat, Milan Plešinger, Tomáš Prchal, Jaroslav Prokeš, Veronika Přikrylová, Ondřej Roubík, Zuzana Růžičková, Juraj Schikor, Alessandra Svatek, Martin Šilhán, Pavel Šimíček, Adam Štech, Petra Švecová, Pavel Tichoň, Pavel Trnka, Pavla Vachunová, Martin Vlček, Ladislav Vlna.