Artalk.cz

denní tisk 4. 4. 2019

Právo informuje o schůzce řešící spory kolem olomouckého Muzea umění a projektu Středoevropského fóra (SEFO). Zúčastnili se jí nejen ministr kultury Antonín Staněk a zástupce ředitele muzea Ondřej Zatloukal, ale i olomoucký primátor a hejtman Olomouckého kraje. Na ministerstvu vznikne pozice zvláštního zmocněnce pro SEFO. Gordickým uzlem celého sporu nadále zůstává plánovaná architektonická soutěž na podobu nového muzea.

O zažehnutém sporu mezi ministerstvem a MUO hovoří také Události v kultuře na ČT art.

V Praze jednal magistrátní výbor o budoucnosti Slovanské epopeje Alfonse Muchy. Radní Hana Třeštíková připomněla, že přesunutí pláten do Moravského Krumlova je podmíněno opravou tamějšího zámku. Navrhla, aby se Epopej raději vystavila na zámku ve Zbraslavi, kde jsou pro to ideální podmínky. Rovněž z úst ostatních členů komise zazněla nevůle se stěhováním obrazů do Krumlova. Více v Právu.

Jan Fingerland napsal do Reflexu obsáhlý článek o izraelské malířce Anně Ticho pocházející z Brna. Ticho, narození na sklonku 19. století, se počítá mezi zakladatelky moderního umění v Izraeli, kde působila (ještě v tehdejší Palestině) od 1912. „Anna Ticho strávila většinu svého života daleko od českých hranic a patří do dějin umění jiného národa, ale i nadále ji můžeme vydávat za svou rodačku, která dosáhla pozoruhodného úspěchu.“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *