Artalk.cz

denní tisk 1. 4. 2019

„Kontrasty technického světa a přírody, stroje a lidského rituálu patří k autorovým otázkám tvorby. Odpovídá na ně nejednoznačně, neklidně až hypnoticky. Divák se v jeho instalaci necítí zrovna harmonicky; jako by se ocitl v nějakém laboratorním testu vlastní reakce nebo přinejmenším ve starším filmovém hororu,“ charakterizuje v Lidových novinách Lenka Lindaurová tvorbu Daniela Vlčka, jehož audiovizuální díla jsou právě k vidění v Drdova Gallery v Praze.

V pražském Centru současného umění DOX probíhá retrospektivní výstava k životnímu jubileu architektky Evy Jiřičné. Prezentovány jsou nejen studie, kresby a modely, ale i skleněné schodiště z roku 1994, které bylo za účelem výstavy restaurováno. Klára Čikarová v časopise Týden představuje celou tvorbu Jiřičné, podle jejíhož návrhu se právě staví fakulta humanitních studií ve Zlíně.

Jan H. Vitvar se v Respektu věnuje výstavě Jdi na venkov! probíhající v Západočeské galerii v Plzni. Jejím tématem jsou snahy o idealizované zobrazení českého venkova od poloviny 19. století po současnost. Ta je však schopna venkov obsáhnout, bez zatížení ideologií, jako běžnou součást života. „Jak už to ale u této galerie bývá, projekt odskakuje k obecnějším společenským otázkám. A aktuální čas nově probouzených nacionalistických vášní mu dodává dvojnásobnou přitažlivost,“ popisuje Vitvar význam výstavy.

Události v kultuře na ČT art představily výstavu Antonyho Gormleyho v českobudějovickém Domě umění.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *