Artalk.cz

denní tisk 29. 3. 2019

Galerie Tančící dům v Praze připravila retrospektivu Káji Saudka. Na výstavě je k vidění komiksová tvorba, práce pro film, erotické akty i rekonstrukci Saudkova ateliéru. „Rukopis Káji Saudka je prostě jednou provždy daný a jasně rozpoznatelný. Má vizuální šmrnc, jemnou nadsázku či ironii, ale zároveň i poctivé výtvarnické řemeslo,“ uzavírá svůj článek o výstavě Jan Šída v Právu.

V rubrice Týden ve světě Hospodářských novin informuje Simone Radačičová o dvou událostech ze světa umění – obraz Pohled z holandského náměstí od Jana van der Heydena (autorská kopie) se vrátil původním majitelům, jimž byl zabaven nacistickým režimem; pařížské Musée d’Orsay otevřelo výstavu Černí modelové: od Géricaulta po Matisse věnující se zobrazení černošek a černochů v dílech francouzského umění. Řada obrazů je na výstavě prezentována pod novými jmény reflektujícími individuality jejich předloh (Manetova Olympia se stala Laurou – podle jména černošské služky na díle vyobrazené).

Petr Volf s magazínu ego! Hospodářských novin věnuje dílu ilustrátora a malíře Zdeňka Buriana. Tomu je nyní věnována velká retrospektiva v pražském Obecním domě, ke které vyšel výpravný katalog. Volf popisuje důvody úspěchu Burianovi tvorby a připomíná, že dnes již tak výrazný ilustrátorský talent zůstane z důvodů vydavatelských strategií nerozpoznán. „Burian dokázal všechny příběhy doprovodit propracovanými kompozicemi, na nichž se často odehrávají různé vrstvy děje, aniž by celek trpěl nepřehledností. Jeho poctivost a invence, profesionální důkladnost a pracovitost jsou nedostižné.“

Tereza Koucká nabízí v magazínu ego! tradiční přehled nadcházejících aukcí. Při několika dražbách budou v prodeji zejména díla českého moderního a současného umění, olejomalba Antonína Slavíčka nebo uměleckořemeslné práce a starožitnosti. Nabízena bude rovněž kresba Františka Kupky pocházející ze sbírky Jindřicha Waldese.

Brněnská Fait gallery vystavuje výběr 200 děl ze své sbírky moderního a současného umění. V Událostech v kultuře na ČT art odvysílali reportáž z vernisáže.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *